• Nie uwierzycie - hybrydy wcale nie są najoszczędniejsze!
 • W stawce także downsizingowe benzynowe turbo
 • Te SUV-y różnią charaktery, a nie tylko napęd

Alternatywa dla diesli? To już chyba znamy: auta benzynowe z instalacją gazową. No tak, ale przecież atutem diesli jest ogromny zasięg, a pod tym względem samochody z LPG nie wydają się konkurencyjne, podobnie jak ciągle bardzo drogie auta czysto elektryczne. Może jednak istnieje jakieś inne wyjście?

Nie tylko istnieje, lecz także ma wiele twarzy. Pierwszą z nich jest spalinowo-elektryczna Honda CR-V. To prawdziwa pełna hybryda z mocnym silnikiem elektrycznym, przez większość czasu pracująca w trybie szeregowym. 145-konny silnik spalinowy napędza generator, a ten zasila 184-konny motor elektryczny, dodatkowo akumulator pozwala rekuperować część energii z hamowania i stabilizuje układ.

W Subaru jest znacznie skromniej, bo tutaj 150-konny silnik spalinowy napędza na drodze mechanicznej koła samochodu poprzez bezstopniową przekładnię CVT, a równolegle może mu pomagać – jeżeli w akumulatorze jest zapas energii – 17-konny silniczek elektryczny. Hyundai, mimo że ma w ofercie miękką hybrydę z dieslem, do porównania staje z solidnym turbodoładowanym napędem benzynowym bez elektrycznego wspomagacza. A Mazda ciągle swoje: dwa litry bez turbo, za to z bardzo wysokim stopniem sprężania.

1. Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G

Zwycięzca
Mazda CX-5 - kokpit

Mniej pod maską, więcej w baku – tak mogłoby brzmieć motto Mazdy. Silnik Skyactiv-G nie potrzebuje ani elektrowsparcia, ani turbodoładowania, by pracować oszczędnie. Według naszych pomiarów CX-5 zadowala się skromnymi 7,6 l/100 km. Linearnie pracujący dwulitrowiec mierzy się z masą 1593 kg – żaden z konkurentów nie jest tak lekki.

Dzięki temu Maździe starcza mniej mocy, by sprawnie się poruszać. W związku z tym testowy egzemplarz z manualną skrzynią sprawiał wrażenie żywszego i bardziej dynamicznego. Lewarek ma przyjemnie krótki skok i precyzyjnie leży w dłoni. Fotele mogłyby mieć za to miększe boczki siedziska. Sporo frajdy z jazdy po zakrętach, dobre wyciszenie i bogate wyposażenie.

Rzeczywiste wymiary kabiny Schemat wymiarów Mazda CX-5

Mazda CX-5 to wygodny SUV, jednak pod względem przestronności znajdą się lepsi rywale. Odnosząc ten model do obecnego portfolio Mazdy można śmiało powiedzieć, że to najwygodniejsze auto, jakie japońska marka ma w swojej ofercie, szczególnie pod względem ilości miejsca nad głowami pasażerów tylnej kanapy. Mimo tego, w tym porównaniu CX-5 nie ogrywa rywali pojemnością kabiny. Najwyżej położony fotel kierowcy ułatwia wsiadanie, chociaż różnice między autami w stawce są pod tym względem niewielkie.

Plusy
 • niskie spalanie
 • przyjemne prowadzenie
 • cichy linearny silnik
 • dobry mechanizm zmiany biegów
Minusy
 • z tyłu stosunkowo mało miejsca (ale na pewno nie ciasno)
 • silnik nie dorównuje dynamiką najlepszym rywalom
Podsumowanie

Mazda skompromitowała rywali: chociaż ta stosunkowo niewielka firma miała i ma ogromny potencjał innowacyjny i potrafi projektować skomplikowane układy napędowe, to tutaj pokazała, że prostota ma ogromną siłę przebicia. Najniższe spalanie wolnossącego silnika znokautowało konkurencję, osiągi już niekoniecznie.

Ocena: 447/585 punktów (szczegóły w tabelach)

2. Hyundai Tucson 1.6 T-GDI

Hyundai Tucson - kokpit

Z punktu widzenia techniki Hyundai jest tutaj – jak to ująć, żeby nikogo nie obrazić... – tradycjonalistą? Chyba tak, bo benzynowe downsizingowe turbo to dziś praktycznie norma. Biegi są sortowane przez siedmiostopniową dwusprzęgłówkę. Tucson pracuje słyszalnie, ale ma znośną kulturę pracy, zmiany biegów są szybkie i bez szarpnięć, podczas ruszania spod świateł nie ma też szarpania.

Silnik jest żywiołowy – Hyundai odjeżdża reszcie stawki. W kokpicie podoba nam się klarowne rozmieszczenie instrumentów. Też fajne: dobrze podpierające i przyjemnie obszerne fotele. Za to trochę przeszkadza dość sztywne zawieszenie i także spalanie okazuje się za wysokie: 9,2 l/100 km! 

Rzeczywiste wymiary kabiny Schemat wymiarów Hyundai Tucson

Wydaje Ci się, że w Maździe jest niewiele miejsca jak na tak duże auto? Wsiądź do Hyundaia! Na szczęście ta uwaga tyczy się głównie tylnej kanapy. Fotel kierowcy posadowiono niżej niż w CX-5, jednak różnica wynosi tylko centymetr i można ją spokojnie pominąć, wybierając auto dla siebie.

Plusy
 • komfortowe siedzenia
 • przejrzysty kokpit
 • dobre osiągi w dużym zakresie prędkości jazdy
Minusy
 • niezbyt czule pracujące zawieszenie
 • najmniej miejsca
 • luki w wyposażeniu testowanej wersji
Podsumowanie

Dwie dekady temu uznalibyśmy taki napęd za skomplikowany: bezpośredni wtrysk paliwa, niewielka pojemność, solidne turbodoładowanie, intercooler... Dziś takie cuda to norma nawet w miejskich autkach, ale pod względem dynamiki jazdy taka technika sprawdza się najlepiej w porównaniu.

Ocena: 442/585 punktów (szczegóły w tabelach)

3. Honda CR-V 2.0i-MMD Hybrid

Honda CR-V - kokpit

CR-V jest w ofercie Hondy czymś na wzór praSUV-a. Chodzi o to, że to auto wyraża najbardziej pożądane cechy SUV-a. Wysoko się siedzi, bez najmniejszego wysiłku wsiada przez płaskie progi, w kabinie jest dużo miejsca. Honda częściowo usatysfakcjonuje też tych, którzy szukają oszczędności na stacji paliw (ale fanów hybryd już niekoniecznie).

Średnio 8,0 l/100 km na pętli testowej to co prawda nie jest jeszcze poziom diesla ani Mazdy, ale wobec gabarytów auta, pakowności, no i mocy to wynik godny pochwały. Napęd spokojnie pracuje, Honda to komfortowa towarzyszka codzienności. Ma dobrą twardość foteli i troskliwie filtrujące zawieszenie. Jedynie 750 kg maksymalnej masy holowanej to bardzo kiepski wynik.

Rzeczywiste wymiary kabiny Schemat wymiarów Honda CR-V

Honda jest ogromnym samochodem jeżeli chodzi o przestronność kabiny - chociaż Subaru ma jeszcze więcej miejsca z przodu. Fotel kierowcy od poziomu Mazdy dzieli zaledwie pięć milimetrów. Wygodne wsiadanie dzięki wąskim progom.

Plusy
 • łatwe wsiadanie i wysiadanie
 • dużo miejsca
 • wysoki komfort siedzeń
 • bezpieczne prowadzenie
Minusy
 • nisko otwierająca się klapa bagażnika
 • niewielka masa holowana
 • ograniczona prędkość maksymalna
Podsumowanie

Pod względem funkcjonalnym to fantastyczny SUV: jako auto rodzinne CR-V sprawdza się znakomicie. Jednak w specyfikacji z zestawienia Honda nie jest w stanie dorównać Maździe poziomem wyposażenia. Do tego jej napęd hybrydowy wcale nie jest superoszczędny, co podważa sens inwestycji w hybrydę.

Ocena: 429/585 punktów (szczegóły w tabelach)

4. Subaru Forester 2.0ie e-Boxer

Subaru Forester - kokpit

w przypadku Forestera faktycznie można mówić o egzotyce. Bokser pod maską byłby już wystarczająco wyjątkowy, ale ponadto Subaru serwuje swoją słynną „potrawę” teraz „pod napięciem”. Japończycy nazywają to „e-Boxer”. Akumulator w bagażniku, bokser i jednostka elektryczna pod maską – teoretycznie daje to sprytny zespół napędowy.

W praktyce, niestety, nie działa optymalnie. Przy ruszaniu obroty silnika często są wysokie, a osiągi rozczarowują. Korzyści w postaci niższego zużycia paliwa raczej umiarkowane – średnio aż 9,0 l/100 km na pętli testowej! Układ zawieszenia ma spore zapasy możliwości, jednak dość szorstko reaguje na nierówności. Układowi kierowniczemu brakuje jakiejkolwiek informacji zwrotnej.

Rzeczywiste wymiary kabiny Schemat wymiarów Subaru Forester

Subaru zawodzi jedynie niezrozumiale małą ilością miejsca nad głowami pasażerów tylnej kanapy - poza tym przestronność jest fantastyczna. Z przodu zmieszczą się nawet koszykarze, chociaż po odsunięciu fotela trudno będzie dosięgnąć do kierownicy, która mogłaby mocniej wysuwać się z kokpitu. Fotel kierowcy znajduje się najniżej względem jezdni, ale różnica względem Mazdy to tylko dwa centymetry.

Plusy
 • najlepsza przestronność i poczucie przestrzeni
 • dobra widoczność
 • solidne wykończenie
Minusy
 • wysokie spalanie
 • niezbyt komunikatywny układ kierowniczy
 • mały zbiornik paliwa
Podsumowanie

W praktyce parametry napędu rozczarowują: dynamika jest kiepska, a spalanie wysokie nawet jak na typowego benzynowego SUV-a z wolnossącym silnikiem 2.0 (a na rynku jest ich już naprawdę bardzo niewiele...). Jak na hybrydowe standardy zużycie paliwa jest trudne do zaakceptowania.

Ocena: 416/585 punktów (szczegóły w tabelach)

Po zestawieniu wad i zalet obu samochodów pozostała nam jeszcze typowa redakcyjna numerologia, dlatego nie obędzie się bez tabel. Zaraz poznacie wszystkie dane, które posłużyły do wydania werdyktu i wyjaśnienia kolejności na podium tego porównania.

Honda CR-V 2.0i-MMD Hybrid, Hyundai Tucson 1.6 T-GDI, Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G, Subaru Forester 2.0ie e-Boxer - wyniki pomiarów drogowych (oceniane)

Wyniki testu Mazda Hyundai Honda SUBARU
Przyspieszenie 0-50 km/h 3,5 s 3,2 s 3,4 s 4,1 s
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,3 s 8,2 s 8,5 s 11,8 s
Przyspieszenie 0-130 km/h 16,4 s 13,4 s 14,9 s 20,7 s
Czas rozpędzania 60-100 km/h 5,6 s 4,3 s 4,4 s 6,4 s
Czas rozpędzania 80-120 km/h 7,1 s 5,7 s 6,4 s 9,1 s
Masa rzeczywista/ładowność 1593/487 kg 1655/545 kg 1716/559 kg 1728/457 kg
Rozdział masy (przód/tył) 57/43 proc. 58/42 proc. 56/44 proc. 56/44 proc.
Średnica zawracania (w lewo/w prawo) 11,8/11,8 m 11,7/11,7 m 11,7/11,7 m 11,4/11,4 m
Hamowanie ze 100 km/h (zimne) 34,9 m 34,4 m 35,7 m 35,5 m
Hamowanie ze 100 km/h (gorące) 35,4 m 34,8 m 35,1 m 35,8 m
Hałas w kabinie przy 50 km/h 57 dB (A) 58 dB (A) 59 dB (A) 59 dB (A)
Hałas w kabinie przy 100 km/h 64 dB (A) 66 dB (A) 66 dB (A) 67 dB (A)
Hałas w kabinie przy 130 km/h 69 dB (A) 69 dB (A) 70 dB (A) 70 dB (A)
Spalanie testowe (95 okt.) 7,6 l/100 km 9,2 l/100 km 8,0 l/100 km 9,0 l/100 km
Zasięg 760 km 670 km 710 km 530 km

Honda CR-V 2.0i-MMD Hybrid, Hyundai Tucson 1.6 T-GDI, Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G, Subaru Forester 2.0ie e-Boxer - rzeczywiste wymiary kabin (oceniane)

Dane Jednostka Mazda CX-5 Hyundai Tucson Honda CR-V Subaru Forester
Miejsce na nogi z przodu maks. (mm) 1125 1120 1130 1170
Szerokość wnętrza z przodu (mm) 1510 1500 1525 1520
Wysokość wnętrza  z przodu maks. (mm) 1020 1015 1010 1000
Zakres regulacji fotela (mm) 215 205 210 235
Indeks miejsca na nogi z tyłu (mm) 770 745 815 810
Szerokość wnętrza z tyłu (mm) 1490 1490 1495 1500
Wysokość nad głową z tyłu (mm) 970 970 970 930
Wysokość siedziska z tyłu (mm) 360 370 340 365

Ilość miejsca na nogi z tyłu mierzymy po odsunięciu oparcia fotela o metr od pedału hamulca, co odpowiada kierowcy o przeciętnym wzroście.

Honda CR-V 2.0i-MMD Hybrid, Hyundai Tucson 1.6 T-GDI, Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G, Subaru Forester 2.0ie e-Boxer - dane katalogowe (nieoceniane oprócz pojemności bagażników)

Dane producenta CX-5 Tucson CR-V Forester
Silnik: typ/cylindry/zawory benzynowy/R4/16 benzynowy, turbo/R4/16 benzynowy/R4/16 + elektryczny benzynowy/B4/16 + elektryczny
Ustawienie silnika poprzecznie z przodu poprzecznie z przodu poprzecznie z przodu wzdłużnie z przodu
Zasilanie/napęd rozrządu wtrysk bezpośredni/łańcuch wtrysk bezpośredni/łańcuch wtrysk bezpośredni/łańcuch wtrysk bezpośredni/łańcuch
Pojemność skokowa (cm3) 1998 1591 1993 1995
Moc maksymalna (KM/obr./min) 165/6000 177/5500 184/6200 (moc systemowa) 150/5600
Maks. moment obrotowy (Nm/obr./min) 213/4000 265/1500 175/4000 194/4000
Prędkość maksymalna (km/h) 198 201 180 188
Skrzynia biegów manualna, 6-biegowa dwusprzęgłowa, 7-biegowa E-CVT bezstopniowa CVT
Napęd na cztery koła na cztery koła na cztery koła na cztery koła
Hamulce (przód/tył) tw/t tw/t tw/t tw/t
Pojemność bagażnika (l) 506-1620 513-1503 497-1638 509-1779
Pojemność zbiornika paliwa (l) 58 62 57 48
Marka i model opon testowanego auta Continental PremiumContact 6 Continental SportContact 5 Bridgestone Dueler H/L 33 Continental PremiumContact 6
Rozmiar opon testowanego auta 225/55 R 19 245/45 R 19 235/60 R 18 225/55 R 18
Emisja CO2 (g/km)/filtr cząstek stałych 179/- 195/S 166/S 185/S
Masa holowanej przyczepy z hamulcem/bez (kg) 1800/750 1600/750 750/600 1870/750

Honda CR-V 2.0i-MMD Hybrid, Hyundai Tucson 1.6 T-GDI, Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G, Subaru Forester 2.0ie e-Boxer - wyposażenie i ceny opcji (oceniane)

Wyposażenie CX-5 Tucson CR-V Forester
Wersja 2.0 Skyactiv-G AWD SkyPassion 1.6 T-GDI 4WD 7DCT N-Line 2.0i-MMD Hybrid AWD Elegance 2.0ie e-Boxer Platinum
Airbagi czołowe/boczne/kurtyny powietrzne S/S/S S/S/S S/S/S S/S/S
Automatyczne światła drogowe S S S S
Światła dzienne LED/pełne światła LED/p.mgielne S/S (matrycowe)/S S/S/S S/S/S S/S/S
Klimatyzacja automatyczna/skórzana tapicerka S (2-strefowa)/S S (2-str.)/N (tylko w Premium) S (2-strefowa)/N (od Lifestyle) S (2-strefowa)/S (częściowo)
Elektr. podgrzewane/składane lusterka boczne S/S S/N (tylko w Premium) S/S S/S
Elektrochromatyczne lusterko wewnętrzne S S S S
System multim./nawigacja/radio DAB S/S/S S/S/900 zł S/S/S S/S/S
Bluetooth/złącze USB/CarPlay i Android Auto S/S/S S/S/S S/S/S S/S/S
Kierownica wielofunkcyjna/kluczyk zbliżeniowy S/S S/S S/S S/S
Ekran head-up/wirtualne zegary S/S N/S N (tylko w Executive)/S N/N
Podgrzewane fotele/kierownica/przednia szyba S (p. wentylowane + t.)/S/N S (p. + t.)/S/N S (przód)/N (tylko Executive)/N S (p. + t.)/S/N
Automat parkujący/aut. zamykana klapa bagażnika N/S N/2000 zł N/N (tylko Executive) N/S
Adaptacyjny tempomat/elektryczny fotel + pamięć S/S N/N (tylko w Premium) S/N (tylko Executive) S/S
Czujniki park. tylne/przednie/kamera cofania S/S/S (360 stopni) S/S/S S/S/S S/S/S
System unikania kolizji/czujnik martwego pola S/S S/N (tylko w Premium) S/N (od wersji Lifestyle) S/S
Asystent pasa ruchu/skaner znaków drogowych S (aktywny)/S S (pasywny)/S S (aktywny)/S S (aktywny)/N
Czujnik ruchu poprzecznego podczas cofania S N (tylko w Premium) N (od wersji Lifestyle) S
Wykrywanie zmęczenia kierowcy/ładowarka indukcyjna S/800 zł S/S S/N S/N
Lakier metalizowany/alufelgi w testowanym aucie 2900 zł/S (19 cali) 2900 zł/S (19 cali) 2500 zł/S (18 cali) bez dopłaty/S (18 cali)

Honda CR-V 2.0i-MMD Hybrid, Hyundai Tucson 1.6 T-GDI, Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G, Subaru Forester 2.0ie e-Boxer - ceny, gwarancje, przeglądy (oceniane)

Gwarancja/ceny CX-5 Tucson CR-V Forester
Cena wyjściowa 155 900 zł 138 400 zł 161 000 zł 178 353 zł
Gwarancja mechaniczna 3 lata 5 lat 3 lata 3 lata
Gwarancja perforacyjna 12 lat 12 lat 12 lat 12 lat
Przeglądy co 20 tys. km co 30 tys. km co 20 tys. km co 15 tys. km
Cena po doposażeniu 156 700 zł 141 300 zł 161 000 zł 178 353 zł

Brakujące elementy wyposażenia dodaje się do ceny wyjściowej testowanej wersji – cena po doposażeniu to cena punktowana. Uwaga: samochody na zdjęciach mogą różnić się wyposażeniem od tych, które przyjmujemy jako modele wyjściowe w tabeli, nawet po doposażeniu.

Honda CR-V 2.0i-MMD Hybrid, Hyundai Tucson 1.6 T-GDI, Mazda CX-5 2.0 Skyactiv-G, Subaru Forester 2.0ie e-Boxer - punkty i klasyfikacja

Nadwozie Maks. pkt. Mazda Hyundai Honda Subaru
Przestronność z przodu 40 29 27 29 32
Przestronność z tyłu 30 24 23 26 25
Pojemność bagażnika 25 18 18 18 18
Ładowność 15 11 13 13 11
Widoczność 20 14 12 14 16
Fotele, pozycja kierowcy 30 25 27 27 25
Ergonomia obsługi 20 14 14 14 12
Jakość wykończenia 20 16 15 14 16
Suma punktów 200 151 149 155 155
Napęd i zawieszenie Maks. pkt. Mazda Hyundai Honda Subaru
Przyspieszenie 25 16 19 19 14
Elastyczność 25 22 23 23 21
Poziom hałasu 15 12 11 10 10
Skrzynia biegów 15 10 13 12 9
Zachowanie na drodze 30 26 27 25 23
Komfort jazdy 30 22 20 23 22
Układ kierowniczy 15 15 14 12 11
Średnica zawracania 5 4 4 4 4
Skuteczność hamulców 40 32 33 31 31
Suma punktów 200 159 164 159 145
Koszty Maks. pkt. Mazda Hyundai Honda Subaru
Cena po doposażeniu 50 34 40 32 26
Zużycie paliwa 30 21 18 20 18
Wyposażenie – komfort 40 34 22 21 29
Wyp. – bezpieczeństwo 30 24 17 18 22
Ubezpieczenia 10 7 8 7 6
Gwarancja 15 10 14 10 10
Przeglądy 10 7 10 7 5
Suma punktów 185 137 129 115 116
Wynik końcowy 585 447 442 429 416
Miejsce w teście  1. 2. 3. 4.

Spalanie testowe kontra katalogowe zużycie paliwa (różnica nie jest oceniana)

Foto: Auto Bild

Mazda ograła rywali w mistrzowskim stylu. Pokazała, że dobry, oszczędny silnik benzynowy bez turbo na solowych występach może być oszczędniejszy od hybrydowych, spalinowo-elektrycznych rywali – od Hondy, a przede wszystkim od Subaru. Również od downsizingowego turbo. Co więcej, CX-5 zużyło w naszym teście dokładnie tyle benzyny, ile podaje producent w standaryzowanym teście spalania WLTP. Wysokie spalanie Hyundaia uzasadnia dynamika, w Subaru już niestety nie.

Podsumowanie

Kiedy zwyciężają prostota i rozsądek, można mieć inżynierską satysfakcję. Rywale prężyli się i napinali, odpalali różne techniczne fajerwerki, do tego niektórzy stosowali też elektryczny doping. I co? Nic. To Mazda, z najprostszym wolnossącym napędem benzynowym, spaliła najmniej. Gdyby ten superoszczędny motor zamontować w pełnej hybrydzie, zacząłby chyba produkować benzynę. Cztery bardzo fajne samochody, ale na pewno nie dla skner.

A które auto jest Twoim typem? Zapraszamy do komentowania!