W kolejnej części naszego zestawienia pokazujemy, które samochody są w stanie pokonać największą liczbę kilometrów bez tankowania, a które powodują irytację, gdy podczas urlopowego wyjazdu nawet na krótkiej trasie trzeba się pogodzić z kilkukrotnym zatrzymaniem na stacjach benzynowych.

Oczywiście zasięg samochodów obliczyliśmy na podstawie testowego średniego zużycia paliwa. Podobnie jak w poprzednich odcinkach, zwycięzcy oraz przegrani są wyłaniani w obrębie jednej klasy, ale przedstawiamy też najlepszy i najgorszy samochód całego zestawienia.

Jak sprawdzamy zasięg aut? Nasz pomiar rozpoczynamy od przeprowadzenia testu spalania. Każdy z samochodów musi pokonać tę samą trasę o długości 155 km. Składają się na nią trzy odcinki: autostrada – 56 km, drogi lokalne – 56 km, miasto – 43 km. Przed testem i po samochód zostaje zatankowany pod korek. Reszta to już czysta matematyka. Najpierw obliczamy średnie spalanie z trasy testowej i na tej podstawie, znając pojemność baku, określamy rzeczywisty zasięg.