Jeszcze do niedawna Główny Inspektorat Transportu Drogowego nie widział potrzeby montowania odcinkowego pomiaru prędkości w tunelu pod Ursynowem. Wszystko zmieniło się po publikacji "Gazety Stołecznej" i wpisie aktywistów "Miasto Jest Nasze". Wytknięto, że może być to powodem wielu wypadków, podobnie jak ma to miejsce na trasie S8. Nastepnie GITD poinformował jednak, że jest w stanie postawić tam dwa fotoradary we współpracy z GDDKiA oraz policją.

Z kolei na Twitterze GDDKiA pojawiła się wiadomość, że określenie miejsca rozmieszczenia fotoradarów przez policję jest tylko formalnością. W celu potwierdzenia tej informacji skontaktowaliśmy się z rzecznikiem GDDKiA Szymonem Piechowiakiem, który potwierdził, że trwają prace nad umieszczeniem fotoradarów, jednak, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji związanych z nagłym hamowaniem przed fotoradarem, ma być to rozwiązanie tymczasowe. Poinformował także, że wnioskuje o postawienie odcinkowego pomiaru prędkości, jednak decyzja należy do GITD.

W rozmowie z rzeczniczką GITD Moniką Niżniak potwierdziliśmy, że prowadzone są prace związane z montażem dwóch fotoradarów. Nie wiadomo jeszcze, czy będą one gotowe przed otwarciem ursynowskiego odcinka, jednak są czynione starania, aby tak się stało. Fotoradary są tylko etapem przejściowym, a po otwarciu autostrady będą prowadzone prace nad zakupem i montażem odcinkowego pomiaru prędkości. Na tę chwilę nie ma nawet przybliżonej daty, kiedy pomiar odcinkowy mógłby zastąpić fotoradary.

Oddanie do użytku tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy było już kilkukrotnie przekładane. Pierwotnym terminem był sierpień 2020 r., jednak opóźnienie rozpoczęcia prac i pandemia pokrzyżowały plany. Jeszcze do niedawna oficjalnym terminem oddania miał być wrzesień, jednak już wiadomo, że ten termin jest mało realny i przyznają to sami drogowcy. Na tą chwilę trasa jest już gotowa, a robotnicy opuścili teren budowy. Pozostają odbiory, które jednak nie idą w takim tempie, jak przewidywano. Oficjalna informacja odnośnie otwarcia trasy jest taka, że nastąpi to jesienią tego roku. Kiedy dokładnie? Tego nie wiadomo, choć można się nastawiać, że najwcześniej może to być przełom października i listopada.

Droga S2 - Południowa Obwodnica Warszawy Foto: GDDKiA
Droga S2 - Południowa Obwodnica Warszawy