W najnowszej edycji Narodowego Auto Testu przeszło 18,6 tys. czytelników podzieliło się opiniami na temat stanu polskich dróg i kultury jazdy w naszym kraju. Pytając o nią, rozwinęliśmy wątek, prosząc o wskazanie najbardziej irytujących zachowań wśród polskich kierowców. Odpowiedzi ułożyły się nam w ranking dziewięciu praktyk, które denerwują nas najbardziej.
Co na temat stanu dróg sądzą kierowcy BMW, a co mówią posiadacze Suzuki
Ogromne inwestycje i szybko rosnącą sieć dróg — zwłaszcza ekspresowych i obwodnic — zrobiły swoje: Polacy powoli przestają narzekać na stan rodzimych nawierzchni. Widać to wyraźnie po odpowiedziach udzielonych przez respondentów Narodowego Auto Testu 2024 na pytanie "Jak oceniasz stan dróg w Polsce". Oto one:
- dobrze: 45,9 proc.
- przeciętnie: 39,5 proc.
- źle: 8,7 proc.
- bardzo dobrze: 5,3 proc.
- nie mam zdania: 0,6 proc.
Tym samym jedynie co 12. polski kierowca źle ocenia nasze drogi, a przeszło połowa wskazała odpowiedź "dobrze" lub "bardzo dobrze".
Przeczytaj także: Nowe MG HS właśnie debiutuje w Polsce i już jest w promocji. Doradzamy, którą wersję wybrać
Sprawdziliśmy też, jakimi markami samochodów najczęściej jeżdżą kierowcy, którzy ocenili stan polskich dróg na "bardzo dobry". Oto pierwsza piątka:
- Suzuki: 7,6 proc.
- Mitsubishi: 7,4 proc.
- Fiat: 7,3 proc.
- Alfa Romeo: 7,1 proc.
- VW: 6,5 proc.
Z kolei Top 5 najpopularniejszych marek wśród kierowców, którzy ocenili stan dróg w Polsce jako zły, wygląda następująco:
- BMW: 13,9 proc.
- Lexus: 11 proc.
- Seat: 10,3 proc.
- Audi, Mercedes i VW: po 10,2 proc.
- Opel: 9,7 proc.
Wygląda na to, że kierowcy samochodów premium są bardziej sceptycznie nastawieni do stanu polskich dróg. W Top 5 drugiego zestawienia znalazły się aż cztery prestiżowe marki, z kolei w pierwszym — tylko jedna. Co ważne, w obu rankingach braliśmy pod uwagę tylko te marki, których co najmniej 100 kierowców wyraziło opinię o naszych nawierzchniach.
Czy respondenci Narodowego Auto Testu 2024 równie ciepło jak polskie drogi oceniają kulturę jazdy po tych drogach?
Jak oceniamy kulturę jazdy w Polsce
Wbrew pozorom wcale nie jest źle. Oto pięć najczęściej udzielanych odpowiedzi na pytanie "jak oceniasz kulturę jazdy w Polsce":
- średnia: 49,4 proc.
- niska: 34,0 proc.
- skandalicznie niska: 11,1 proc.
- nie mam zastrzeżeń: 4,9 proc.
- wysoka: 0,6 proc.
Jak widać, odpowiedzi "średnia" i "nie mam zastrzeżeń" było łącznie więcej niż "niska" i "skandalicznie niska" (54,3 proc. vs 45,1 proc.), przy czym tylko co 9. polski kierowca wskazał odpowiedź "skandalicznie niska". Z drugiej strony jako "wysoką" ocenił kulturę jazdy zaledwie co 167. respondent. Wśród nich najwięcej było kierowców Dacii.
Co najbardziej irytuje Polaków u innych kierowców
Respondent Narodowego Auto Testu 2024 odpowiadając na pytanie "co cię najbardziej irytuje u innych kierowców", miał do wyboru kilkanaście odpowiedzi, ale mógł wskazać tylko jedną — chodziło przecież o "wyłonienie" najbardziej irytującego zachowania, a nie kilku irytujących. Żaden z uczestników sondażu nie wskazał:
- nieuprawionej jazdy buspasem;
- używania świateł dziennych podczas opadów i po zmroku;
- nieodpowiedniego używania świateł przeciwmgłowych;
- używania klaksonu;
- braku przewidywania
A jak wygląda dziewięć najbardziej irytujących zachowań? Oto one:
- jazda po alkoholu: 23,2 proc.
- nieużywanie kierunkowskazów: 16,3 proc.
- zajeżdżanie drogi: 11,0 proc.
- wymuszanie pierwszeństwa: 10,9 proc.
- niezachowywanie odstępu: 10,5 proc.
- przekraczanie prędkości: 9,2 proc.
- poganianie światłami: 6,6 proc.
- nieprawidłowe parkowanie: 3,4 proc.
- brak poprawnie działających świateł: 2,4 proc.
Jak widać, nieużywanie kierunkowskazów drażni nas mocniej niż — potencjalnie bardziej niebezpieczne — wymuszanie pierwszeństwa, zajeżdżanie drogi, niezachowywanie odstępu czy przekraczanie dozwolonej prędkości.