Z jednej strony takie SUV-y są droższe od hatchbacków, na których technice bazują. Ale z drugiej – oferują przestronność i wygodę jazdy na miarę większych, droższych aut. Czy to równanie ma sens? Sprawdzamy, mierzymy, raportujemy!
Czasem warto jest postawić na najtańszą opcję i wybrać najmniejszego SUV-a w ofercie marki. Piszemy to bez entuzjazmu? Przeciwnie. Tym razem bowiem mamy do czynienia z samochodami, które co prawda są bardzo drogie jak na swoje pozycjonowanie w portfolio producentów, ale za to w bardzo zgrabnych rozmiarach oferują wygodę podróżowania, która pozostawia niewiele do życzenia. To zachęca do dalszego poznawania, bo takie mamy czasy — tyle kosztują budżetowe, małe SUV-y. Ale te są chociaż na tyle wygodne, że przewieziecie na ich tylnych kanapach także dorosłe osoby i to w godnych warunkach, a nie tylko (małe) dzieci.
W przypadku Hyundaia i Volkswagena mówimy tu o najmniejszych dostępnych autach tych marek, pozwalających patrzeć na hatchbacki z góry. Ciekawe, czy również najmniejsze silniczki turbo dadzą sobie radę? W mini-SUV-ie z Wolfsburga mówimy tu o litrowym TSI o mocy 95 KM, a w koreańskim aucie – o również litrowym trzycylindrowcu o mocy 100 KM.
Hyundaia można co prawda kupić również z wolnossącym silnikiem czterocylindrowym 1.2 o mocy 84 koni mechanicznych, ale do takiego zestawienia nie byłoby jak dobrać konkurenta, który oferuje wyłącznie silniki turbo. W efekcie dobraliśmy auta z niemal identycznymi parametrami mocy i momentu obrotowego: w Hyundaiu 172 Nm dostępne są od 1500 obrotów na minutę, a w Volkswagenie 175 Nm od 1600 obrotów na minutę.
Oba samochody występują z seryjnymi filtrami cząstek stałych, niezbędnymi do spełnienia najnowszej normy czystości spalin nawet w przypadku tak malutkich silników o pojemności jednego litra. Taka ciekawostka, bo może tego nie wiecie: temat cząstek stałych w silnikach benzynowych pojawił się wraz z zastosowaniem bezpośredniego wtrysku paliwa.
Okazało się, że napęd benzynowy też takie cząsteczki emituje, jednak są one zbyt drobne, aby można je było zobaczyć, tak jak w przypadku silników Diesla. Za to są one najmniej "zdrowe" dla ludzi, bo najłatwiej przedostają się do płuc. Ale dość tych naukowych ciekawostek – jeżeli ktoś kupuje SUV-a z najmniejszym silnikiem, to pewnie bardziej zainteresuje go wygoda w kabinie.
Hyundai BayonŹródło: Auto Bild
Proporcja między wymiarami nadwozi a przestronnością kabin urzeka w tych SUV--ach wyjątkowo. Krótsze od Golfa oba samochody zapewniają odprężającą jazdę na wysokich pozycjach siedzących na wszystkich miejscach. Jednakże są różnice. W niższym Bayonie siedzimy niżej, bo tylko w ten sposób można było wygospodarować zapas miejsca nad głowami pasażerów porównywalny z wyższym T-Crossem.
Na tylne fotele koreańskiego auta wsiada się mniej wygodnie niż na wyżej posadowione "krzesła" niemieckiego SUV-a z większymi drzwiami i wyższą linią dachu. Volkswagen notuje także przewagę w bagażniku, gdyż nie ma w nim akumulatora systemu miękkiej hybrydy, którą ma testowany przez nas model Hyundaia. Taka konfiguracja nie jest obecnie dostępna w Polsce
– najwyraźniej polscy klienci Hyundaia nie uznają systemu MHEV 48 V za wartość dodaną, tylko za dopłatę, i dlatego importer zrezygnował z oferowania takiego auta na naszym rynku. Ale poradziliśmy sobie – oszacowaliśmy cenę, bazując na różnicy między wersjami silnikowymi bez hybrydy innych modeli marki i z nią, czyli wszystko będziecie mieli policzone i podsumowane w tabelach na końcu materiału. Jak zwykle w porównaniach "Auto Świata".
VW T-CrossŹródło: Auto Bild
Bagażnikom należy się jednak jeszcze więcej uwagi. Po pierwsze, wspomniany akumulator w Hyundaiu z rynku niemieckiego znajduje się w schowku pod podłogą kufra. Po drugie, metoda VDA dolicza pojemność tego schowka do całkowitej pojemności bagażnika (wynoszącej 334 l). Po trzecie, Hyundai każe podnosić bagaże aż o 5,5 cm wyżej ze względu na wyższy próg załadunkowy. Jeżeli szukacie "SUV-a na zakupy", to taki szczegół może mieć znaczenie, chyba że podjeżdżacie mobilnym koszykiem w markecie aż do bagażnika samochodu.
A teraz będzie o Volkswagenie, bo tutaj jest więcej możliwości do opisania. Jeżeli ktoś planuje zakup T-Crossa w wyższej specyfikacji i myśli o dokupieniu jeszcze systemu audio Beats, to nie tylko straci na pojemności bagażnika, lecz także nie opuści podwójnej podłogi do najniższej pozycji. Do tego tylna kanapa jest standardowo przesuwana, co pozwala uzyskać 455 litrów katalogowej pojemności bagażowej. My nie daliśmy się na to nabrać – wtedy bowiem zajęcie miejsca z tyłu staje się niemożliwe. Dlatego naszym zdaniem prawidłowa pojemność bagażnika to 385 litrów i taką też wartość oceniamy w tabelach. Nie dajmy się zwariować.
Jeżeli chodzi o ergonomię obsługi, to mimo wirtualnych kokpitów w obu autach mamy do czynienia z różną filozofią instrumentów. Volkswagen dał się wpuścić swoim wizjonerom w bezsensowny rynkowy trend, który ocenia nowoczesność samochodu po liczbie elementów obsługiwanych dotykowo. To bardzo zła tendencja, będąca zaprzeczeniem ergonomii i dodatkowo poświęcająca bezpieczeństwo jazdy dla mody.
Tam, gdzie w Hyundaiu (również w przypadku klimatyzacji automatycznej, którą doliczyliśmy w tabelce z wyposażeniem) mamy do dyspozycji wygodne przyciski lub pokrętła, w Volkswagenie musimy... gładzić. I przestać obserwować drogę, a zamiast tego wpatrywać się w wyświetlacze, żeby sprawdzić, jaki efekt przyniesie nasze smyranie klimatyzacji.
To ergonomiczny absurd – nie bójmy się tego określenia, bo ktoś musi wreszcie nazwać rzeczy po imieniu. Ale Hyundaiowi też się dostanie, a mianowicie za robienie z fabrycznej nawigacji ekskluzywnego dodatku, dostępnego dopiero w najbardziej luksusowej specyfikacji, i to jeszcze za dodatkową słoną opłatą. I co z tego, że zawiera ona wzmocniony system audio? 6000 zł na nawigację i tak trzeba wyłożyć.
Hyundai Bayon i VW T-CrossŹródło: Auto Bild
Za to na drodze Hyundai potrafi pokazać Volkswagenowi figę. Dzięki krócej zestopniowanej sześciobiegowej skrzyni koreańskie auto ma lepsze przyspieszenie i zryw, a nawet elastyczność na najwyższym biegu, co bardzo rzadko się zdarza. Od zera do stu kilometrów na godzinę Bayon odjeżdża rywalowi o osiem dziesiątych sekundy, a z każdym kolejnym kilometrem na godzinę przewaga ta jeszcze rośnie.
Zmiana biegów przebiega przyzwoicie, jednak prowadzenie dźwigni mogłoby być bardziej dopracowane w obu autach, bo czasem podczas zmiany przełożeń pojawia się niepotrzebny opór. No i o trzycylindrowej naturze napędów nie da się zapomnieć – to raczej żywotnie pomrukujące niż pozostające w tle jednostki napędowe. Gdy będziecie zastanawiać się nad tym, który model z ofert Hyundaia i Volkswagena wybrać, pamiętajcie, że hałas napędu zależy nie tylko od samego silnika, lecz także od nadwozia, w którym pracuje. Ten sam silnik potrafi być głośniejszy w jednym modelu, a w innym cichszy i nie ma w tym nic zaskakującego.
Pudełkowaty i wyższy o ponad osiem centymetrów Volkswagen nie jest tak zwinny na drodze, jak rywal, ale za to odwdzięcza się odczuwalnie wyższym komfortem jazdy oraz większymi rezerwami resorowania po pełnym obciążeniu samochodu. To dlatego, że T-Cross stawia na duży skok zawieszenia. W efekcie nadwozie niemieckiego auta łatwiej rozbujać w slalomie i przy zdecydowanych zmianach kierunku jazdy, jednak na drogach o gorszej jakości taka charakterystyka, połączona z liniowym charakterem układu kierowniczego, będzie zaletą nie do pogardzenia. Kiedy przesadzicie z prędkością, rygorystycznie skonfigurowane ESP natychmiast zainterweniuje. Takie bezpieczne zestrojenie jest wskazane w rodzinnym SUV-ie.
Bayon na początku wydaje się tylko minimalnie twardszy w resorowaniu, co przekłada się na mniejsze przechyły karoserii podczas zdecydowanych ruchów kierownicą. Ale wjedźcie na gorszą drogę, a od razu odczujecie różnicę w komforcie na korzyść T-Crossa. Hyundai wyraźnie lubi przede wszystkim idealnie gładki asfalt. Chyba że mówimy o długich pofalowaniach jezdni, na których koreańskie auto dobrze sobie radzi. I byłoby tu uznane prawie za sportowca, gdyby nie układ kierowniczy, który w centralnym położeniu jest co prawda bezpośredni, ale w miarę zacieśniania skrętu przestaje dawać kierowcy należyte wyczucie samochodu.
Hyundai Bayon 1.0 T-GDI kontra Volkswagen T-Cross 1.0 TSI — wyniki pomiarów drogowych (oceniane)
Wyniki testu
VW
Hyundai
Przyspieszenie 0-50 km/h
4,2 s
3,5 s
Przyspieszenie 0-100 km/h
12,3 s
11,5 s
Przyspieszenie 0-130 km/h
21,7 s
19,1 s
Elastyczność 60-100 km/h
10,8 s (na 4. biegu)
8,8 s (na 4. biegu)
Elastyczność 80-120 km/h
18,6 s (na 5. biegu)
17,5 s (na 6. biegu)
Masa rzeczywista/ładowność
1253/477 kg
1200/460 kg
Rozdział masy (przód/tył)
58/42 proc.
61/39 proc.
Średnica zawracania (w lewo/w prawo)
10,6/10,6 m
11,0/10,9 m
Hamowanie ze 100 km/h (zimne)
34,7 m
35,8 m
Hamowanie ze 100 km/h (gorące)
34,8 m
35,6 m
Hałas w kabinie przy 50 km/h
59 dB (A)
59 dB (A)
Hałas w kabinie przy 100 km/h
66 dB (A)
67 dB (A)
Hałas w kabinie przy 130 km/h
70 dB (A)
70 dB (A)
Spalanie testowe
6,3 l/100 km
6,2 l/100 km
Zasięg
635 km
645 km
Hyundai Bayon 1.0 T-GDI kontra Volkswagen T-Cross 1.0 TSI — dane katalogowe (nieoceniane oprócz pojemności bagażników)
Dane producenta
T-Cross
Bayon
Silnik: typ/cylindry/zawory
benzynowy, turbo/R3/12
benzynowy, turbo/R3/12
Ustawienie silnika
poprzecznie z przodu
poprzecznie z przodu
Zasilanie/napęd rozrządu
wtrysk bezpośredni/pasek
wtrysk bezpośr./łańcuch
Pojemność skokowa
999 cm3
998 cm3
Moc maksymalna
95 KM przy 5000 obr./min
100 KM przy 4500 obr./min
Maks. moment obrotowy
175 Nm przy 1600 obr./min
172 Nm przy 1500 obr./min
Prędkość maksymalna
180 km/h
183 km/h
Skrzynia biegów
manualna, 5-biegowa
manualna, 6-biegowa
Napęd
na przednie koła
na przednie koła
Hamulce (przód/tył)
tw/b
tw/t
Pojemność bagażnika
385-1281 l
334-1128 l
Pojemność zbiornika paliwa
40 l
40 l
Marka i model opon testowanego auta
Michelin Primacy 4
Continental Eco Contact 6
Rozmiar opon testowanego auta
205/55 R 17
205/55 R 17
Emisja CO2; filtr cząstek stałych
130 g/km; S
125 g/km; S
Masa holowanej przyczepy z hamulcem/bez
1000/620 kg
1110/450 kg
Hyundai Bayon 1.0 T-GDI kontra Volkswagen T-Cross 1.0 TSI — wyposażenie i ceny opcji (oceniane)
Wyposażenie
T-Cross
Bayon
Wersja
1.0 TSI Life
1.0 T-GDI Smart
Airbagi czołowe/boczne/kurtyny powietrzne
S/S/S
S/S/S
Asystent świateł drogowych
1100 zł (pakiet)
S
Światła dzienne LED/pełne światła LED
S/5680 zł (pakiet)
S/2500 zł
Klimatyzacja manualna/automatyczna
S/5680 zł (pakiet)
S/1200 zł
Elektr. podgrzewane/składane lusterka boczne
S/S
S/S
Elektrochromatyczne lusterko wewnętrzne
1100 zł (pakiet)
N
System multim./nawigacja/radio DAB
S/4510 zł (pakiet)/S
S/N/S
Bluetooth/złącze USB/CarPlay i Android Auto
S/S/1020 zł lub S dla nawig.
S/S/S
Skórzana kierownica wielof./kluczyk zbliżeniowy
S/1700 zł
S/N
Ekran head-up/wirtualne zegary
N/1810 zł
N/S
Podgrzewane fotele/kierownica
1500 zł/N
1000 zł za obie opcje
Automat parkujący
N
N
Tempomat/adaptacyjny tempomat
N/2500 zł
S/N
Czujniki park. tylne/przednie/kamera cofania
2220 zł za 2 opcje/1270 zł
S/N/S
System unikania kolizji/czujnik martwego pola
S/1410 zł
S/N
Asystent pasa ruchu/skaner znaków drogowych
S/4510 zł (pakiet)
S/S
Wykrywanie zmęczenia kierowcy
320 zł
S
Lakier metalizowany/alufelgi w testowanym aucie
2240/2200 zł (17 cali)
2100 zł/S (17 cali*)
*w Polsce felgi 17-calowe dostępne od specyfikacji Executive.
Hyundai Bayon 1.0 T-GDI kontra Volkswagen T-Cross 1.0 TSI — cena, gwarancja i przeglądy (oceniane)
Gwarancja/ceny
T-Cross
Bayon
Cena wyjściowa
82 390 zł
84 800 zł**
Gwarancja mechaniczna
2 lata
5 lat
Gwarancja perforacyjna
12 lat
12 lat
Przeglądy
co 30 tys. km
co 15 tys. km
Cena po doposażeniu
102 010 zł
89 500 zł**
**cena oszacowana przez redakcję.
Hyundai Bayon 1.0 T-GDI kontra Volkswagen T-Cross 1.0 TSI — punkty i klasyfikacja
Nadwozie
Maks. pkt.
VW
Hyundai
Przestronność z przodu
40
31
31
Przestronność z tyłu
30
23
22
Pojemność bagażnika
25
18
16
Ładowność
15
11
11
Widoczność
20
14
12
Fotele, pozycja kierowcy
30
24
23
Ergonomia obsługi
20
14
16
Jakość wykończenia
20
15
15
Suma punktów
200
150
146
Napęd i zawieszenie
Maks. pkt.
VW
Hyundai
Przyspieszenie
25
14
15
Elastyczność
25
16
17
Poziom hałasu
15
11
11
Skrzynia biegów
15
10
11
Zachowanie na drodze
30
25
26
Komfort jazdy
30
24
23
Układ kierowniczy
15
14
13
Średnica zawracania
5
5
4
Skuteczność hamulców
40
35
33
Suma punktów
200
154
153
Koszty
Maks. pkt.
VW
Hyundai
Cena po doposażeniu
50
40
44
Zużycie paliwa
30
25
25
Wyposażenie – komfort
40
18
15
Wyp. – bezpieczeństwo
30
18
15
Ubezpieczenia
10
9
9
Gwarancja
15
8
14
Przeglądy
10
10
5
Suma punktów
185
128
127
Wynik końcowy
585
432
426
Miejsce w teście
1.
2.
Hyundai Bayon 1.0 T-GDI kontra Volkswagen T-Cross 1.0 TSI — spalanie testowe kontra katalogowe zużycie paliwa
Hyundai Bayon i VW T-Cross - test spalaniaŹródło: Auto Bild
Takie wyniki testu spalania lubimy! Nie dość, że oba auta zużyły rozsądne ilości benzyny, to jeszcze przekroczyły katalogowe obietnice producentów o nieco ponad dziesięć procent. Powiecie, że przecież to normalne, bo mamy już od dawna nowy, miarodajny cykl pomiarowy WLTP. Nie zawsze jest tak dobrze.
Podsumowanie
Jesteście zaskoczeni? My trochę tak, ale nie w tę stronę, w którą myślicie. Znacznie odważniej i atrakcyjniej wystylizowany Hyundai okazał się bowiem tylko trochę mniej przestronny i wygodny od swojego niemieckiego rywala. Spodziewaliśmy się większej różnicy, chociaż oczywiście T-Cross notuje przewagę np. w wygodzie zajmowania miejsc i podróżowania na tylnej kanapie. Po starcie spod świateł Hyundai okazał się szybszy, ale umówmy się: SUV-ów z podstawowymi silnikami nie kupujemy do wyścigów.
Galeria zdjęć
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.