Badanie przeprowadzone przez markę Kia i eksperta w dziedzinie nauki o dźwiękach dr Duncana Williamsa, wykazały wyraźny wpływ odtwarzanej w kabinie muzyki na realny zasięg samochodu elektrycznego. Test pokazał, że playlisty zawierające utwory klasyczne i słynne kompozycje symfoniczne mogą pomóc kierowcy w przejechaniu dłuższego dystansu na jednym ładowaniu. Gorszy wpływ na to miała natomiast muzyka pop czy hip-hop.

Badanie z Kią EV6 w roli głównej

W teście wykorzystano elektryczną Kię EV6 GT-Line S z silnikiem o mocy 321 KM i momentem obrotowym 605 Nm. Maksymalnie samochód może osiągnąć prędkość 185 km/h. Z kolei zasięg tego auta na jednym ładowaniu wynosi około 527 km. Samochód jako jeden z nielicznych na rynku jest wyposażony w technologię szybkiego ładowania, która pozwala na uzupełnienie energii w akumulatorze z 10 do 80 proc. w zaledwie 18 minut. Ponadto testowany samochód był wyposażony w 14-głośnikowy system audio firmy Meridian.

Zbadano także reakcje organizmu na odtwarzaną muzykę

W ramach próby uczestnicy eksperymentu wsiedli za kierownicę EV6, aby pokonać nieznaną im wcześniej, około 30-kilometrową trasę. W czasie podróży odtwarzana była stała playlista, zawierająca piosenki z różnych gatunków muzycznych. Znalazły się na niej m.in. utwory: Adele, The Weekend, Ludwiga van Beethovena, czy Kanyego Westa. Każdy z uczestników badania został także wyposażony w urządzenie Empatica E4, które służyło do rejestracji pomiarów biometrycznych, takich jak zmiana temperatury ciała, puls, czy rytm serca i tętno.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Słuchając Beethovena dojedziesz dalej

Jak wykazał eksperyment, muzyka odtwarzana podczas jazdy samochodem elektrycznym może mieć wpływ na jego zasięg. Wyniki badań wskazują, że na zadanej trasie, liczącej 18 mil, czyli ok. 30 km, auto traciło najmniej energii, kiedy kierowca słuchał muzyki klasycznej — było to zaledwie 7,7 proc. Średnie "zużycie energii" występowało przy piosence Adele i wyniosło 13,3 proc. Najwięcej energii Kia EV6 straciła, gdy z głośników "leciała" piosenka The Weekend 23,6 proc. Co oczywiste, muzyka nie miała bezpośredniego wpływu na zużycie energii elektrycznej Kii, natomiast znaczny na styl jazdy prowadzących ją kierowców.

stwierdził cytowany przez portal kiapressoffice.com dr Duncan Williams.

Zobacz także: Badania dowodzą, że kierowcy nie wiedzą, jak korzystać z adaptacyjnych tempomatów

Nowy czynnik wpływający na zasięg samochodu elektrycznego

Do tej pory mówiło się o kilku czynnikach, które mogą wpłynąć na rzeczywisty zasięg jazdy samochodem elektrycznym. Były to wahania pogody i temperatury, prędkość jazdy, ładowność pojazdu oraz sposób korzystania z technologii pokładowych. Teraz można do nich dołożyć także muzykę. Badania wykazały, że tempo i rytm różnych utworów wpływa na styl jazdy, a także zachowanie za kierownicą. Im szybsza piosenka płynie z głośników, tym szybsze staje się tętno kierowcy, przez co zaczyna on jechać agresywniej i mniej oszczędnie.