PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych) i PZPM (Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego) zaserwowały nam nową porcję danych z Licznika Elektromobilności. Wynika z nich, że pod koniec lipca 2022 r. dotarliśmy do kolejnego kamienia milowego – mamy już ponad 50 tys. osobowych "wtyczkowozów".

Licznik Elektromobilności (stan na koniec lipca 2022 r.) Foto: PSPA i PZPM
Licznik Elektromobilności (stan na koniec lipca 2022 r.)

Ponad połowa tej liczby to jednak hybrydy plug-in (25 tys. 931 szt.), choć powoli zmieniają się proporcje. Widać to po najnowszych rejestracjach, bo od początku stycznia do końca lipca przybyło w Polsce 7 tys. 112 "elektryków" i 6 tys. 729 hybryd z wtyczką.

Sytuacja wygląda gorzej, jeśli chodzi o ładowarki

Ile dokładnie "elektryków" jeździ po polskich drogach? PSPA informuje o 24 tys. 748 autach osobowych (49 proc.), 2 tys. 202 pojazdach dostawczych i aż 14 tys. 967 motorowerach i motocyklach. Autobusów zasilanych prądem jest zaledwie 770 i oprócz aut wodorowych (mamy ich 124 szt.) to jedyny przykład spadającej liczby rejestracji (-3 proc. względem tego samego okresu w 2021 r.).

Sprawdź: Jeździliśmy elektryczną Scanią. Prąd łatwo diesla nie zastąpi [WRAŻENIA]

Autobus elektryczny podczas ładowania Foto: Unexpected_images / Shutterstock.com
Autobus elektryczny podczas ładowania

Dużo gorzej rozwija się infrastruktura ładowania w Polsce. Dlaczego? Mamy obecnie tylko 4 tys. 431 ogólnodostępnych punktów ładowania, z czego aż 71 proc. to wolne ładowarki prądu przemiennego (AC o mocy do 22 kW). I chociaż przez ostatni rok wybudowaliśmy aż o 154 proc. więcej wolnych stacji ładowania niż rok wcześniej, to w tym samym czasie przybyło tylko o 30 proc. więcej szybko ładujących urządzeń DC (prąd stały). Zdaniem prezesa PSPA konieczna jest tu zmiana systemowa, bo inaczej będziemy stać w miejscu.

Dalszy ciąg tekstu pod materiałem wideo:

Zobacz też: Pokonałem 1000 km "elektrykiem" w jeden dzień. To jednak się da?

Poniżej pełna infografika przedstawiająca dane na temat rozwoju elektromobilności w Polsce.

Licznik Elektromobilności (dane z lipca 2022 r.) Foto: PSPA i PZPM
Licznik Elektromobilności (dane z lipca 2022 r.)