• Ceny samochodów już teraz zostały wywindowane do niespotykanych dotychczas poziomów i niektóre modele klasy premium mogą konkurować cenowo z mniej nobliwymi konstrukcjami
  • Pomimo zbliżonego poziomu zaawansowania technicznego i seryjnego wyposażenia samochody należące do klasy premium wciąż potrafią być lepiej dopracowane i bardziej komfortowe
  • Coraz częściej trudno znaleźć segment, w którym samochody premium swoimi cenami wyjściowymi znacząco odstawałyby od tańszych modeli

Jeszcze nie tak dawno różnice cenowe pomiędzy samochodami dla zwykłego Kowalskiego a modelami premium była niekorzystne na rzecz tych drugich. W efekcie wiele osób — nawet tych, które byłoby stać na wydanie większej ilości pieniędzy — trudno było przekonać do zakupu droższego modelu.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Sprawę pogarszał fakt, że przy względnie wyrównanym poziomie zaawansowania technicznego zastosowanie lepszych materiałów wykończeniowych czy skuteczniejsze wyciszenie wnętrza często schodziło na dalszy plan w porównaniu z wyższą ceną zakupu. Ale teraz mamy do czynienia z sytuacją, która wywraca dotychczasowe doświadczenia do góry nogami.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że samochody mocno zdrożały i wygląda na to, że ten trend najmocniej wykorzystali producenci modeli dla zwykłego Kowalskiego, Schmitta czy Smitha. Obecnie wiele aut nigdy wcześniej niekojarzonych z klasą premium teraz potrafi ceną równać się konstrukcjom, o których kiedyś można było jedynie marzyć. Sprawdziliśmy, jak to wygląda w rzeczywistości.

Szukasz "taniego" auta kompaktowego? Porównaj ceny Audi z Fiatem i Oplem

Klasa kompaktów niezmiennie jest jedną z najpopularniejszych. Wielu klientów prywatnych, ale i firmowych, wybiera właśnie ją, bo kompakty są optymalnym połączeniem przestronności, komfortu i jeszcze do niedawna względnie niskiej ceny. Niestety, czasy, kiedy koszt zakupu auta z tej grupy zaczynały się od 50-60 tys. zł, zapewne minęły bezpowrotnie. Teraz punktem wyjścia są kwoty rzędu 90 tys. zł, a realnie nawet 100 tys. zł.

Audi A3 Foto: Audi
Audi A3

O dziwo, decydując się na model z klasy kompaktów, warto zainteresować się Audi A3. Jak by nie patrzeć, model ten śmiało można uznać już za klasę premium, a z ceną wyjściową 110 tys. 500 zł Audi jest o niecałe 3 tys. zł droższe od najtańszego Fiata Tipo (od 107 tys. 700 zł) i niecały tysiąc zł od bazowego Opla Astry (od 109 tys. 800 zł).

Fiat Tipo Foto: Adam Mikuła / Materiały własne
Fiat Tipo

Jeśli chodzi o wyposażenie wszystkich trzech modeli, jest ono do siebie zbliżone, podobnie jak źródła napędu. We wszystkich znajdziemy 3-cylindrowe jednostki benzynowe, tyle że te w Audi i Fiacie mają litr pojemności i moc odpowiednio 81 kW/110 KM oraz 74 kW/100 KM, a Opel co prawda 1,2-litra, ale o takiej samej mocy jak w Audi.

Opel Astra (generacja L, od 2021 r.) Foto: Stellantis
Opel Astra (generacja L, od 2021 r.)

Co ciekawe, gdybyśmy zapragnęli jeździć kompaktowym Fordem Focusem lub Peugeotem 308, Toyotą Corollą lub Volkswagenem Golfem, w każdym z tych przypadków musielibyśmy zapłacić jeszcze więcej niż za Audi A3. Ceny Focusa startują od 121 tys. 350 zł (1.0/125 KM), "308-ki" od 113 tys. 100 zł (1.2/130 KM), Corolli od 120 tys. 900 zł (1.8/140 KM e-CVT), a Golfa od 115 tys. 090 zł (1.0/110 KM).

Toyota Corolla 2023 Foto: Toyota / Auto Świat
Toyota Corolla 2023

Wytłumaczeniem może być nieco lepsze wyposażenie w niektórych modelach, ale wiele elementów zależnych wyłącznie od konstrukcji, np. wyciszenie wnętrza, materiały użyte do wykończenia itd., mogą okazać się gorsze. Na tym tle na pewno wyróżnia się Toyota, która nie dość, że jest hybrydą z prawdziwego zdarzenia, to na dodatek wyposażona jest w bezstopniową przekładnię automatyczną.

Oczywiście można znaleźć i tańsze kompakty, jak chociażby Kia Ceed (od 92 tys. 900 zł), Renault Megane (od 97 tys. 900 zł) czy Citroen C4 (od 100 tys. 350 zł), ale różnice w cenach pomiędzy klasą dla statystycznego Kowalskiego a klasą premium znacznie się zmniejszyły.

Kia Ceed 1.5 T-GDI 3. generacja FL Foto: Igor Kohutnicki / Auto Świat
Kia Ceed 1.5 T-GDI 3. generacja FL

Kompaktowe SUV-y — Renault, czy może jednak Audi, Mercedes lub Volvo?

Na polskim rynku dużą popularnością cieszą się również SUV-y. Bardzo mocno obsadzona jest klasa kompaktowych SUV-ów. Szeroki wybór z jednej strony ułatwia, a z drugiej utrudnia podjęcie decyzji o zakupie, tym bardziej że musimy zdecydować, czy preferujemy nieco lepsze wyposażenie, czy jednak wartość w postaci zakupu auta klasy premium.

Renault Austral Foto: Renault
Renault Austral

Dobrym przykładem są tu trzy modele, tj. absolutna nowość na rynku, czyli Renault Austral, który w swojej bazowej wersji wyposażeniowej i z silnikiem 1.3 o mocy 103 kW (140 KM) oraz 6-biegową przekładnią manualną kosztuje 134 tys. 900 zł. Tymczasem za 122 tys. 400 zł możemy kupić co prawda mniejsze i słabsze, ale jednak należące do klasy premium Audi Q2 (1.0/110 KM). A jeśli chcemy mieć porównywalne czy nawet lepsze osiągi niż w Australu, dobrym wyborem może okazać się Audi Q3 z silnikiem 1.5/150 KM, kosztujące 149 tys. 000 zł.

Audi Q3 2. generacja Foto: Audi
Audi Q3 2. generacja

Biorąc za punkt wyjścia kompaktowego Australa, gdyby bardzo zależało nam na wygodzie, jaką zapewnia automatyczna skrzynia biegów, trzeba zdecydować się już na bogatszą wersję wyposażenia (Techno) i silnik o mocy 158 KM. To winduje cenę do 158 tys. 900 zł, a za 162 tys. 400 zł możemy kupić bazową wersję nieco mniejszego SUV-a Volvo XC40. Ten ma co prawda silnik o mocy 95 kW/129 KM, ale także posiada automatyczną przekładnię i podobnie jak Audi uważany jest za model klasy premium. Z kolei Mercedes GLA, porównywalny wielkościowo z Volvo i nieco mniejszy od Australa, ale także z automatyczną przekładnią i silnikiem 1.3 o mocy 100 kW/136 KM kosztuje 165 tys. 200 zł.

Volvo XC40 Foto: Volvo
Volvo XC40

Hybrydy plug-in — Audi niewiele droższe od Peugeota i tańsze od... Volkswagena

Równie duża niespodzianka czeka na miłośników hybryd plug-in. Okazuje się bowiem, że i w tej klasie niekoniecznie jesteśmy skazani na kupno którejś z mniej nobliwych marek. Oczywiście, jeśli głównym wyznacznikiem będzie dla nas cena, nie pozostaje nic innego jak sięgnięcie po Kię Ceed 1.6 PHEV, za którą przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 146 tys. 900 zł. Ale gdy nasz budżet zniesie większe obciążenie, gama dostępnych modeli znacznie się poszerza.

Volkswagen Golf 2022 Foto: Auto Bild
Volkswagen Golf 2022

Za 161 tys. 100 zł kupimy Mazdę MX-30 PHEV, a za niewiele więcej, bo za 164 tys. 600 zł można kupić hybrydowego Peugeota 308, a za 166 900 zł Renault Megane'a Grandtour E-Tech PHEV. A jak na tym tle wygląda najtańsza hybryda plug-in z klasy premium? Także i tym razem o klientów walczy Audi, tyle że z modelem A3 Sportback TFSI e, który kosztuje 185 tys. zł. Dla porównania można przywołać cenę Opla Astry Plug-in Hybrid, który kosztuje 174 tys. 500 zł. Ale już przykładowo za Golfa GTE trzeba zapłacić przynajmniej 192 tys. 690 zł.