• Mimo sporych rozmiarów i tłustych cen, te SUV-y skrzyżowane z coupe to raczej auta 2+2 niż pełnoprawne rodzinne środki transportu
 • Mercedes ma 14-konny elektryczny dopalacz. Czy da mu to przewagę w osiągach i zużyciu paliwa?
 • BMW dysponuje maksymalnym ciągiem już od 1400 obrotów na minutę. Jeszcze trochę postępu technicznego i trudno będzie wyczuć, że to turbo!
 • Więcej takich testów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Kto to wymyślił? BMW. W 2007 r., gdy Bawarczycy przedstawiali X6, czyli X5 ze spadzistym tyłem, śmiechom nie było końca. Krytycy wytykali temu modelowi niezgrabność, a kierowca musiał pokonać monstrualny próg drzwi, żeby wgramolić się na fotel i zająć pozycję jak w typowym SUV-ie. Jednak rynek docenił odwagę BMW – X6 okazało się wielkim sukcesem i zainicjowało nowy trend. W 2014 r. pojawiło się mniejsze X4, Mercedes odpowiedział w 2015 r. modelem GLE Coupé, a rok później GLC Coupé. Audi jest w tej grze od 2016 r. ze swoim Q8, a teraz także z Q5 Sportback.

Wersje ze ściętym tyłem kosztują więcej niż ich odpowiedniki z tradycyjną linią SUV-a. W Audi wyjściowe ceny podstawowych wersji Sportbacka i zwykłego Q5 – oba z silnikami 35 TDI - dzieli 15 700 zł. W BMW model X4 xDrive20d jest o 14 000 zł droższy od X3 z napędem o tej samej mocy. Natomiast Mercedes wycenia najczęściej kupowane GLC 200 4MATIC Coupé aż o 18 000 zł drożej niż GLC 200 4MATIC SUV.

Za to otrzymuje się zdecydowanie mniej miejsca z tyłu nad głową, mniej wygodną pozycję siedzącą na tylnej kanapie, klaustrofobicznie niską górną linię bocznych okien w drzwiach i mniejszy bagażnik. W Sportbacku litraż jest o 10 l, a po złożeniu oparć o 40 l mniejszy niż w zwykłym Q5. W X4 różnica wynosi odpowiednio 25 i 170 l, natomiast w GLC – 50 i 200 l, które się traci w kufrze w porównaniu z wyjściową odmianą.

Jednak z drugiej strony wersje z awangardowo zaprojektowanym tyłem działają jak magnes. Mimo niezgrabności coś w nich jest! Design okazuje się spektakularny i zwraca uwagę. Do niniejszego porównania Audi, BMW i Benz stawiły się z mocnymi silnikami benzynowymi. Ponoć są ludzie, którzy nawet w SUV-ie nie chcą mieć diesla, bo go po prostu nie lubią.

Audi Q5 Sportback 45 TFSI

Audi dało sobie sporo czasu na stworzenie swojego SUVa ze spadzistym dachem. Ale naszym zdaniem końcowy efekt jest udany – tył Q5 Sportbacka prezentuje się najlepiej z testowanej trójki. Dysponuje najprzestronniejszą kabiną i jako jedyny może być wyposażony w przesuwaną kanapę. Obsługa odbywa się głównie przez ekran dotykowy. Menu i grafika są w porządku – centralny wyświetlacz jest jednak dość daleko od kierowcy.

Audi Q5 Sportback 45 TFSI Foto: Auto Bild
Audi Q5 Sportback 45 TFSI

Dwulitrowy silnik osiągający 265 KM jest znany z wielu innych modeli koncernu VW i także tu przekonująco wykonuje swoje obowiązki – pracuje cicho, kremowo i harmonijnie. Siedmiostopniowa skrzynia dwusprzęgłowa zmienia biegi szybko i teraz także płynnie. Testowe Q5 było wyposażone w pneumatyczne zawieszenie – działa bardzo sumiennie, filtruje nawet najgorsze kocie łby w sposób godny kompetencji technicznych najwyższej próby.

Za kierownicą ma się jednak wrażenie lekkiego odizolowania od zachowań samochodu. Na to składa się również zbyt lekko pracujący układ kierowniczy. Na uznanie zasługuje natomiast udany wirtualny kokpit, oferujący wiele możliwości konfiguracji, w tym wyświetlenie ogromnej mapy. Czuć, że Audi włożyło w ten samochód mnóstwo pracy. I to się bardzo opłaciło.

BMW X4 xDrive30i

To już druga generacja X4 i to czuć. BMW sprawia wrażenie dojrzałego i solidnego samochodu, którego producent ma już wystarczające doświadczenie i dość czasu, aby dopracować szczegóły i doszlifować układ jezdny. Ilość miejsca z przodu jest w porządku, a iDrive niezmiennie pozostaje najlepszym systemem obsługi multimediów na rynku. Nie możemy tego samego jednak powiedzieć o słabo czytelnych instrumentach.

BMW X4 xDrive30i Foto: Auto Bild
BMW X4 xDrive30i

Ponadto z tyłu nie będzie już tak wygodnie jak z przodu, bo BMW umieściło tylną kanapę bardzo nisko nad podłogą – dorośli bardziej na niej kucają, niż siedzą. Nawet jak na ograniczone możliwości, które pozostawia opadający w stylu coupé dach, dało się to zrobić lepiej.

Dwulitrowy czterocylindrowiec (252 KM) pracuje nieco bardziej chropawo niż TFSI w Audi, kręci się energicznie i przy wysokich obrotach brzmi całkiem ostro. W doskonałej formie znajdujemy bardzo przytomny „automat” konstrukcji ZF. X4 ma dość sztywne zestrojenie podwozia i precyzyjny układ kierowniczy, szybko przekazujący polecenia do kół, do tego zwinnie i stabilnie jeździ.

Mercedes GLC 300 4MATIC Coupé

Mercedes nazywa swojego SUVa ze spadzistym dachem po prostu… CoupÉ. A czy ten typ karoserii nie ma przypadkiem dwojga drzwi i nie bazuje na sedanie? W każdym razie GLC jest urządzone ze smakiem, ma ładne instrumenty i duży ekran nawigacji.

Mercedes GLC 300 4MATIC Coupé Foto: Auto Bild
Mercedes GLC 300 4MATIC Coupé

Fotele są raczej komfortowe niż sportowe, a z tyłu siedzi się co prawda nie tak wygodnie, jak w wersji SUV, ale z drugiej strony znacznie wygodniej niż na przykład w BMW X4. A przede wszystkim wyżej. Czyli „relatywny komfort” wypada na korzyść Mercedesa. Dwulitrowy silnik z miękką hybrydą osiąga moc 258 KM i nie jest to najznamienitsza propozycja w repertuarze.

Pracuje zbyt hałaśliwie, brzmi strudzenie i wydaje się bardziej męczyć niż w Audi i BMW, choć osiągi pokazują coś odwrotnego. Zużył 10,8 l/100 km. Sumiennie pracujący 9-stopniowy „automat” hydrokinetyczny niewiele jest w stanie tu zmienić. Z opcjonalnym zawieszeniem pneumatycznym GLC resoruje bardzo solidnie. Wraz z precyzyjnym układem kierowniczym daje nam to przyjemnego cruisera.

1. Audi Q5 Sportback 45 TFSI

Zwycięzca
Audi Q5 Sportback 45 TFSI

Kto to wymyślił - żeby teoretycznie rodzinny SUV miał dach opadający jeszcze nad tylną kanapą? Nie, nie Audi. To BMW. Ale to Q5 Sportback, a nie X4, wygrywa porównanie!

Audi Q5 Sportback 45 TFSI

Górne partie oparć dobrze centrują ramiona, boki wystarczająco podpierają na zakrętach - przednie fotele należą do atutów Aud Q5 Sportback.

Audi Q5 Sportback 45 TFSI

Dużo miejsca na nogi, ale głowa w suficie. Mały plus: górna granica okna prawie na linii wzroku.

Audi Q5 Sportback 45 TFSI

Na bagaż mamy tutaj od 510 do 1480 litrów, w zależności od liczby pasażerów na pokładzie.

Audi Q5 Sportback 45 TFSI

W tym modelu Audi postęp idzie w dobrym kierunku: mamy tutaj panel do obsługi klimatyzacji z pokrętłami, pod nim rząd przycisków i (jeszcze) prawdziwą dźwignię DSG.

Rzeczywiste wymiary kabiny Audi Q5 Sportback - schemat wymiarów

Zanim zapytacie "ale o co chodzi z tym opadającym dachem?" weźcie proszę pod uwagę, że wysokość nad siedzyskiem kanapy mierzymy pionowo, a nie - jak z przodu - równolegle do oparcia. Ilość miejsca na nogi nie zachwyca, bo kompakty miewają większą, ale to jest lifestylowe "coupe", a nie funkcjonalny, rodzinny SUV. A szkoda, bo przy tak dużym rozstawie osi i szerokiej kabinie Q5 Sportback bez trudu mogłoby nim być.

Plusy
 • sporo możliwości aranżacji wnętrza
 • bardzo ciche
 • świetny komfort
 • aksamitny silnik
 • skrzynia dwusprzęgłowa nareszcie nauczyła się manier premium
Minusy
 • zbyt lekko pracujący układ kierowniczy
 • kiepska widoczność
Podsumowanie

Audi urzeka harmonią resorowania i dopracowaniem, a do tego dwusprzęgłowa skrzynia po wielu latach produkcji nareszcie doczekała się oprogramowania, które z godnością nią zarządza także podczas ruszania. Wspaniałe wrażenia z jazdy, wybitnie dobrze dostrojona akustyka silnika w znakomicie wyciszonej kabinie. To są wszystko atuty, będące wynikiem dekad doświadczenia inżynierów Audi i dają mu - na dziś - przewagę nie do pokonania.

Ocena
479/620

2. BMW X4 xDrive30i

BMW X4 xDrive30i

X4 czerpie garściami z popularności większego X6. To od niego się wszystko zaczęło - nawet jego twórcy nie spodziewali się, że zapoczątkują modę na SUV-y coupe. No powiedzcie, czyż to coś nie wygląda dziwacznie? Ale - nabywcom się podoba. A to najważniejsze kryterium, nakręcające biznes.

BMW X4 xDrive30i

BMW dobrze wie, jak robić dobre fotele kierowcy i w X4 świetnie pokazuje swoje kompetencje. Delikatnie zarysowane boki siedziska pozwalają na wygodne zajmowanie miejsca za kierownicą.

BMW X4 xDrive30i

Zbyt mocno pochylone siedzisko jest za blisko podłogi. Okno nie sięga poziomu wzroku pasażera. Najpierw zaprojektowano linię dachu, a następnie posadzono pod nim pasażerów tak, jak się dało - naszym zdaniem kolejność powinna być odwrotna (we wszystkich trzech porównywanych autach).

BMW X4 xDrive30i

Na bagaże w BMW przeznaczono od 525 do 1430 l - to podpowiada, jak bardzo podobne są dziś główne kryteria projektowania samochodów różnych marek. Porównywane auta mają - pod względem pojemności - niemal identyczne bagażniki.

BMW X4 xDrive30i

Perfekcyjnie: pokrętło wielofunkcyjne na konsoli środkowej. Czytelność instrumentów pozostawia jednak nieco do życzenia – nie jest to szczyt ergonomii, na którą stać BMW. 

Rzeczywiste wymiary kabiny BMW X4 - schemat wymiarów

Mimo większej szerokości zewnętrznej, kabina BMW jest wyraźnie węższa od Audi. Kierowca ma mniejszą maksymalną odległość od pedału hamulca, a pasażerowie tylnej kanapy - słabiej podparte uda. Dwa centymetry więcej przestrzeni na kolana niż w Q5 nie pomoże BMW.

Plusy
 • zwinne zachowanie na drodze
 • pierwszorzędna kombinacja silnika i skrzyni biegów
 • genialny system zarządzania multimediami iDrive
Minusy
 • niewygodna tylna kanapa z mocno pochylonym siedziskiem
 • bardzo kiepska widoczność
Podsumowanie

BMW jeździ satysfakcjonująco, jednak wygoda w tylnej części kabiny i czytelność wirtualnego kokpitu nie należą do jego mocnych cech. Na modne auto 2+2 nadaje się świetnie.

Ocena
476/620

3. Mercedes GLC 300 4MATIC Coupé

Mercedes GLC 300 4MATIC Coupé

Najdłuższa nazwa, największy rozstaw osi, najwyższa łączna moc napędu spalinowego z elektrycznym wspomagaczem... Nie, tym razem Mercedesowi nie udało się wygrać. Ale to nadal fantastyczny samochód, o ile trafi w Wasze oczekiwania. No właśnie, lubicie komfort?

Mercedes GLC 300 4MATIC Coupé

Fotel kierowcy Mercedesa ma - podobnie jak u rywali - bardzo długie siedzisko, ale jest wyraźnie najbardziej "kanapowy" w tym zestawieniu. Dla tych, którzy cenią wygodne wsiadanie, bez obijania się o bok oparcia, to zaleta nie do pogardzenia.

Mercedes GLC 300 4MATIC Coupé

Tu jest wygodniej niż w BMW: siedzi się wyżej i dalej od sufitu. Zbyt niska górna linia okien - wzrok pasażera musi być pochylony w dół niczym światła mijania. Jak coś będzie daleko i wyżej niż metr od podłoża, to trzeba będzie się pochylić, żeby to zobaczyć. Jeżeli tylko nie lubicie, kiedy ktoś patrzy Wam w oczy, będziecie ukontentowani.

Mercedes GLC 300 4MATIC Coupé

Bagażnik mieści 500-1400 l. Dużo zer pewnie miało zaskoczyć i onieśmielić rywali, ale oni też mają pojemne tyły.

Mercedes GLC 300 4MATIC Coupé

Szlachetna atmosfera, ekrany z ładną grafiką. Wirtualny kokpit oferuje wiele możliwości, ale naszym zdaniem do połyskujących dodatków bardziej pasowałyby klasyczne zegary. 

Rzeczywiste wymiary kabiny Mercedes GLC Coupe - schemat wymiarów

Mercedes także nie dorównuje Audi szerokością kabiny. Ale równie dobrze podpiera uda pasażerów tylnych, dając o centymetr miejsca więcej na bardziej bujne fryzury.

Plusy
 • wysoki komfort jazdy
 • precyzyjny układ kierowniczy daje dobre wyczucie kół
 • szlachetny kokpit
Minusy
 • najwyższe spalanie
 • bardzo kiepska widoczność, szczególnie do tyłu
 • wysoki próg załadunku
Podsumowanie

Po co Mercedesowi ta miękka hybryda? Nie wiemy - elektrodopalacz nie przynosi bowiem przewagi nad rywalami. Szczególnie zaskakujące okazało się spalanie. Ale gwiazda ze Stuttgartu jest w dobrej formie w swoich flagowych dyscyplinach.

Ocena
469/620

Po zestawieniu wad i zalet obu samochodów pozostała nam jeszcze typowa redakcyjna numerologia, dlatego nie obędzie się bez tabel. Zaraz poznacie wszystkie dane, które posłużyły do wydania werdyktu i wyjaśnienia kolejności na podium tego porównania.

Audi Q5 Sportback, BMW X4 i Mercedes GLC Coupe - wyniki pomiarów drogowych (oceniane)

Wyniki testu Audi BMW Mercedes
Przyspieszenie 0-50 km/h 2,2 s 2,4 s 2,3 s
Przyspieszenie 0-100 km/h 6,2 s 6,5 s 6,2 s
Przyspieszenie 0-130 km/h 10,1 s 10,5 s 10,3 s
Czas rozpędzania 60-100 km/h (aut.) 3,3 s 3,5 s 3,4 s
Czas rozpędzania 80-120 km/h (aut.) 4,2 s 4,4 s 4,5 s
Masa rzeczywista/ładowność 1872/558 kg 1852/548 kg 1879/556 kg
Rozdział masy (przód/tył) 54/46 proc. 49/51 proc. 53/47 proc.
Średnica zawracania (w lewo/w prawo) 11,7/11,9 m 12,1/12,0 m 11,7/11,6 m
Hamowanie ze 100 km/h (zimne) 37,3 m 36,8 m 37,7 m
Hamowanie ze 100 km/h (gorące) 35,1 m 34,3 m 35,0 m
Hałas w kabinie przy 50 km/h 56 dB (A) 57 dB (A) 57 dB (A)
Hałas w kabinie przy 100 km/h 62 dB (A) 63 dB (A) 64 dB (A)
Hałas w kabinie przy 130 km/h 66 dB (A) 66 dB (A) 70 dB (A)
Spalanie testowe 9,2 l/100 km 9,5 l/100 km 10,8 l/100 km
Zasięg 760 km 680 km 600 km

Audi Q5 Sportback, BMW X4 i Mercedes GLC Coupe - rzeczywiste wymiary kabin (oceniane)

Wymiar Jednostka Audi Q5 Sportback BMW X4 Mercedes GLC Coupe
Miejsce na nogi z przodu maks. (mm) 1160 1135 1170
Szerokość wnętrza z przodu (mm) 1555 1535 1510
Wysokość wnętrza  z przodu maks. (mm) 1050 1010 1040
Zakres regulacji fotela (mm) 240 220 220
Indeks miejsca na nogi z tyłu (mm) 745 765 745
Szerokość wnętrza z tyłu (mm) 1520 1485 1485
Wysokość nad głową z tyłu (mm) 930 930 940
Wysokość siedziska z tyłu (mm) 375 350 380

Ilość miejsca na nogi z tyłu mierzymy po odsunięciu oparcia fotela o metr od pedału hamulca, co odpowiada kierowcy o przeciętnym wzroście.

Audi Q5 Sportback, BMW X4 i Mercedes GLC Coupe - dane katalogowe (nieoceniane oprócz pojemności bagażników)

Dane producenta Q5 X4 GLC
Silnik: typ/cylindry/zawory benzynowy, turbo/R4/16 benzynowy, turbo/R4/16 benzynowy, turbo/R4/16
Ustawienie silnika wzdłużnie z przodu wzdłużnie z przodu wzdłużnie z przodu
Zasilanie/napęd rozrządu wtrysk bezpośredni/łańcuch wtrysk bezpośredni/łańcuch wtrysk bezpośredni/łańcuch
Pojemność skokowa 1984 cm3 1998 cm3 1991 cm3
Moc systemowa 265 KM/5250 obr./min 252 KM/5200 obr./min 258 + 14 KM/5800 obr./min
Maks. moment obrotowy 370 Nm/1600 obr./min 350 Nm/1400 obr./min 370 Nm/1800 obr./min
Prędkość maksymalna 240 km/h 240 km/h 240 km/h
Skrzynia biegów/napęd aut. 7-biegowa DSG/4x4 aut. 8-biegowa/4x4 aut. 9-biegowa/4x4
Hamulce (przód/tył) tw/t tw/t tw/t
Pojemność bagażnika/zbiornika paliwa 510-1480/70 l 525-1430/65 l 500-1400/66 l
Marka i model opon testowanego auta Michelin Latitude Sport 3 Pirelli P Zero Michelin Latitude Sport 3
Rozmiar opon testowanego auta (p | t) 255/45 R 20 245/45 | 275/40 R 20 235/55 | 255/50 R 19
Emisja CO2; filtr cząstek stałych 198 g/km; S 179 g/km; S 217 g/km; -
Masa holowanej przyczepy z hamulcem/bez 2400/750 kg 2400/750 kg 2400/750 kg

Audi Q5 Sportback, BMW X4 i Mercedes GLC Coupe - wyposażenie i ceny opcji (oceniane)

Wyposażenie Q5 X4 GLC
Wersja Sportback 45 TFSI S line xDrive30i M Sport 300 4Matic Coupé pak. AMG
Szyby z dodatkową izolacją akustyczną 770 zł 910 zł 677 zł
Automat. przełączanie świateł drogowe/mijania 6470 zł (pakiet) 2260 zł (pakiet) 23 400 zł (pakiet)
Światła na złą pogodę/matrycowe LED S/6470 zł (pakiet) S/2260 zł (pakiet) 23 400 zł (pakiet za 2 opcje)
Klimatyzacja automatyczna S lub 9290 zł (3-str., p.) S (3-strefowa) S lub 3331 zł (3-strefowa)
Składane/aut. przyciemniane lusterka boczne 9290 zł za 2 opcje (pakiet) 1450 zł za 2 opcje** 2540 zł za 2 opcje (pakiet)
Aut. przyciemniane lusterko wewnętrzne/skóra S/11 060 zł (pakiet) S/S 2540 zł (pakiet)/S
Nawigacja/radio DAB/elektr. pokrywa bagażnika 11 930 zł (pakiet)/S/S 12 620 zł (p.)/S/S S/S/3670 zł (pakiet)
Bluetooth/USB/CarPlay i Android Auto lub inne S/S/S S/S/S S/S/S
Kluczyk zbliżeniowy/kamera cofania 9290 zł (pakiet za 2 opcje) 2710/2480 zł (pakiet) 3670 (pakiet)/2032 zł
Ekran head-up/wirtualne zegary/ład. indukcyjna 5030/11 930 zł (p. za 2 op.) 5190/12 620 (p.)/2030 zł 5589/23 400 zł (p. za 2 op.)
Podgrzewane fotele/kierownica/szyba 9290 (pak.)/980/2160 zł 1940/1130 zł/N 23 400 (pak.)/1468 zł/N
Elektr. regulowane fotele/pamięć ustawień 6990 zł za obie opcje 5410 zł za obie opcje 6210 zł za obie opcje
Adaptacyjny tempomat/adaptacyjne zawieszenie 5430/8520 zł (pneumat.) 10 370 (pakiet)/2710 zł 7452/10 726 zł (pneumat.)
Czujniki park. tylne/przednie/automat parkujący 1380 zł za trzy opcje S/S/2480 zł (pakiet) 23 400 zł (pak., za 3 opcje)
System unikania kolizji/czujnik martwego pola S/4160 zł (pakiet) S/10 370 zł (pakiet) S/4403 zł (pakiet)
Asystent pasa ruchu/skaner znaków drogowych 2310 zł (aktywny, za 2 opcje) 10 370 zł (pakiet, za 2 opcje) 4403 (p.)/23 400 zł (pak.)
Wykrywanie ruchu poprzecznego z tyłu 4160 zł (pakiet) 10 370 zł (pakiet) 4403 zł (pakiet)
Monitoring zmęczenia kierowcy/sportowe fotele S/11 060 zł (pakiet) S/S S/2202 zł (wielokonturowe)
Lakier metalizowany/alufelgi w testowanym aucie 4620-12 320/8210 zł (20”) 4510-5860/4960 zł (20”) 6436-11 178 zł/S (19”)

Audi Q5 Sportback, BMW X4 i Mercedes GLC Coupe - ceny, gwarancje, przeglądy (oceniane)

Gwarancja/ceny Q5 X4 GLC
Cena wyjściowa 251 720 zł 256 900 zł 257 243 zł
Utrata wartości (3 lata, 90 tys. km) 48,5 proc. 46,1 proc. 46,2 proc.
Gwarancja mechaniczna/perforacyjna 3 lata lub 90 000 km/12 lat 2 lata bez limitu/12 lat 2 lata bez limitu/30 lat
Przeglądy wg wskazań komputera wg wskazań komputera co 25 tys. km
Cena po doposażeniu 338 210 zł* 315 550 zł 332 637 zł***

Brakujące elementy wyposażenia dodaje się do ceny wyjściowej testowanej wersji – cena po doposażeniu to cena punktowana. Uwaga: samochody na zdjęciach mogą różnić się wyposażeniem od tych, które przyjmujemy jako modele wyjściowe w tabeli, nawet po doposażeniu. *cena Audi zawiera także przesuwaną tylną kanapę plus za 1800 zł; *przyciemniane tylko lewe lusterko zewnętrzne; ***cena Mercedesa zawiera także sportowe opony za 1694 zł.

Audi Q5 Sportback, BMW X4 i Mercedes GLC Coupe - punkty i klasyfikacja

Nadwozie Maks. pkt. Audi BMW Mercedes
Przestronność z przodu 40 37 34 35
Przestronność z tyłu 30 22 23 22
Pojemność bagażnika 25 18 18 18
Ładowność 15 13 13 13
Widoczność 20 10 8 8
Fotele, pozycja kierowcy 30 27 26 27
Ergonomia obsługi 20 16 18 16
Jakość wykończenia 20 18 18 18
Suma punktów 200 161 158 157
Napęd i zawieszenie Maks. pkt. Audi BMW Mercedes
Przyspieszenie 25 22 21 22
Elastyczność 25 24 23 23
Poziom hałasu 15 15 14 12
Skrzynia biegów 15 13 14 13
Zachowanie na drodze 30 26 28 27
Komfort jazdy 30 27 24 26
Układ kierowniczy 15 12 13 14
Średnica zawracania 5 3 2 3
Skuteczność hamulców 40 34 36 33
Suma punktów 200 176 175 173
Koszty Maks. pkt. Audi BMW Mercedes
Cena po doposażeniu 50 19 23 20
Utrata wartości 15 11 12 12
Zużycie paliwa 30 22 21 18
Wyposażenie – komfort 50 38 37 37
Wyp. – bezpieczeństwo 40 31 31 31
Ubezpieczenia 10 4 4 4
Gwarancja 15 10 8 9
Przeglądy 10 7 7 8
Suma punktów 220 142 143 139
Wynik końcowy 620 479 476 469
Miejsce w teście  1. 2. 3.

Testowe kontra katalogowe zużycie paliwa (różnica nie jest oceniana)

Audi Q5, BMW X4 i Mercedes GLC - test spalania Foto: Auto Świat
Audi Q5, BMW X4 i Mercedes GLC - test spalania

Czy te samochody dużo palą? Jak na moc i osiągi pewnie nie, ale kiedy słyszymy hasło „hybryda” – nawet ta miękka – to spodziewamy się lepszych wyników. I słusznie, bo bardzo obnoszący się ze swoją hybrydowością Mercedes spalił na tle rywali zdecydowanie za dużo. A BMW – o 20 proc. więcej niż w katalogu.

Podsumowanie

Te samochody zaprojektowano wbrew elementarnym regułom ergonomii i ekologii. Jak inaczej można ocenić tak duże i ciężkie pojazdy, którymi nie da się z tyłu wygodnie przewieźć wysokich pasażerów, bo dach opada w najmniej sensownym miejscu – nad ich głowami? Do tego, skoro to modele 2+2, używane głównie do jazdy w dwie osoby, to emisja spalin w przeliczeniu na pasażera będzie wysoka. Ale wiecie co? To naprawdę świetne auta. I trudno im się oprzeć.