• Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie oferuje odwiedzającym możliwość zobaczenia ponad 1500 eksponatów
  • W Wolfsburgu znajduje się prawdziwe miasteczko samochodowe, w którym można m.in. poznać historię produkcji legendarnego Volkswagena Garbusa
  • W Muzeum Motoryzacji w Otrębusach można zobaczyć Warszawę M20-57, czyli pierwsze auto produkowane w Polsce, po zakończeniu II wojny światowej
  • Więcej takich informacji znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Mercedes-Benz Museum w Stuttgarcie

Dla fanów motoryzacji miejscem koniecznym do odwiedzenia podczas pobytu w Niemczech jest z pewnością Mercedes—Benz Museum. Olbrzymi obiekt, o powierzchni 16,5 tys. m2, znajduje się w Stuttgarcie, niedaleko stadionu sportowego. Muzeum posiada ponad 1500 eksponatów, a w tym 160 pojazdów. Wśród nich znaleźć można m.in. modele używane przez najważniejsze osobistości na świecie. W tym muzeum zobaczyć można np. Mercedesa-Benz W460 z 1979 r., czyli inaczej mówiąc papamobile Jana Pawła II, czy też Mercedesa-Benz 300GD, w którym Gunther Holtorf odbył podróż dookoła świata.

Budynek muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie
Budynek muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie

Zobacz także: Policyjna motorówka oraz generalskie auta. Najnowsze przetargi AMW

Porsche Museum Stuttgart

Będąc w Stuttgarcie, można odwiedzić także inne muzeum niemieckiej motoryzacji, które znajduje się w niedalekiej okolicy. W tym mieście swoje eksponaty przedstawia bowiem również Porsche. Muzeum to znajduje się w miejscu, w którym pod koniec lat 30. wyprodukowano pierwsze egzemplarze, zaprojektowanego m.in. przez Ferdinanda Porsche, Volkswagena Garbusa. Wśród eksponatów muzeum znaleźć można przede wszystkim model 804, który brał udział w zawodach Formuły 1, w sezonie 1962. Okazem wartym uwagi jest także model 959, czyli zwycięzca rajdu Paryż-Dakar z 1984 r.

Porsche 804 w Stuttgarckim muzeum
Porsche 804 w Stuttgarckim muzeum

Zobacz także: Najbardziej innowacyjne samochody XX wieku. Czy znasz je wszystkie?

BMW Museum w Monachium

Przemieszczając się nieco dalej na południe Niemiec, warto zatrzymać się w Monachium, aby zobaczyć tamtejsze muzeum BMW, które umiejscowione jest nieopodal Parku Olimpijskiego. Dużym atutem tego miejsca jest fakt, że zwiedzający mają możliwość wejścia do wnętrza wielu ze 125 eksponatów. W bawarskim muzeum znajdziemy m.in. wszystkie modele Serii 3,5,6 oraz 7, które są ustawione chronologicznie. Ponadto ciekawym okazem jest BMW Isetta, czyli mikrosamochód produkowany w latach 1955-1962. Sporą część ekspozycji muzeum BMW zajmują także motocykle.

Model Isetta znajdujący się w monachijskim muzeum BMW
Model Isetta znajdujący się w monachijskim muzeum BMW

Zobacz także: "Szeryfowi" z BMW nie spodobała się rodzina rowerzystów [Nagranie]

Miasteczko samochodowe w Wolfsburgu

Północ Niemiec również może pochwalić się bardzo ciekawym muzeum motoryzacyjnym. W Wolfsburgu znajduje się bowiem prawdziwe miasteczko samochodowe. Kompleks usytuowany jest na terenie parku przemysłowego, tuż obok fabryki Volkswagena. Wystawa muzeum ukazuje rozwój pierwszego Garbusa, od 1930 r., aż do zaprzestania jego produkcji, które nastąpiło w 2003 r. Poza tym zwiedzający mają także możliwość odwiedzenia nowoczesnych pawilonów m.in.: Audi, Lamborghini czy Bentleya.

Volkswagen Garbus w miasteczku samochodowym w Wolfsburgu Foto: fritschk / Shutterstock
Volkswagen Garbus w miasteczku samochodowym w Wolfsburgu

The British Motor Museum

Fani brytyjskiej motoryzacji powinni koniecznie odwiedzić The British Motor Museum, w Warwickshire. To muzeum posiada największą na świecie kolekcję historycznych samochodów z Wysp. Znajdziemy tam ponad 300 pojazdów najróżniejszego rodzaju. Wśród nich jest m.in. pierwszy wyprodukowany Land Rover, z 1948 r. W muzeum znajdziemy również Mini Coopera, który jako pierwszy dojechał na metę podczas Rajdu Monte Carlo, w 1965 r.

Wystawa samochodów Jaguar w British Motor Museum
Wystawa samochodów Jaguar w British Motor Museum

Zobacz także: Mini jest jedynym samochodem, który w kategorii długowieczności może mierzyć się z VW Garbusem, a jak radzi sobie na co dzień?

Museo Ferrari w Maranello

Włosi szaleją na punkcie motoryzacji — to wiadomo nie od dziś. Marka Ferrari w kraju leżącym na Półwyspie Apenińskim jest traktowana jak absolutna świętość. Nic więc dziwnego, że doczekała się swojego muzeum, które znajduje się na północy Włoch, w miejscowości Maranello. Wśród eksponatów zobaczyć można m.in. modele F50, 550 czy Barchetta Pininfarina. Ponadto dostępne są także ekspozycje, prezentujące historyczne bolidy Formuły 1 ze stajni włoskiego producenta.

W 2019 r. w muzeum Ferrari można było obejrzeć ekspozycję "Michael 50", stworzoną z okazji 50-tych urodzin Michaela Schumachera
W 2019 r. w muzeum Ferrari można było obejrzeć ekspozycję "Michael 50", stworzoną z okazji 50-tych urodzin Michaela Schumachera

Zobacz także: Ferrari idzie wbrew trendom – pozostawia w ofercie kultowe V12

Musée de l'Aventure Peugeot w Sochaux

Pasjonaci francuskich samochodów powinni obowiązkowo odwiedzić miejscowość Sochaux. To właśnie w tym mieście zlokalizowane jest muzeum Peugeota. Zgromadzona w nim kolekcja obejmuje ponad 450 różnych pojazdów ,i co istotne, nie są to wyłącznie auta. Odwiedzający muzeum mogą zobaczyć w nim także flagowe modele skuterów, czy też... rowerów. Fani francuskiej marki znajdą tam m.in. Typ 3 z 1891 r., model 505 Break z napędem 4x4 czy też model 406 z filmowej serii "Taxi". Wyjątkowym eksponatem jest również Peugeot 908 HDI FAP, który zwyciężał w 24-godzinnych wyścigach Le Mans.

Peugeot 406 z filmowej serii "Taxi"
Peugeot 406 z filmowej serii "Taxi"

Zobacz także: Peugeot 407 kombi: duży i tani ale czy dobry?

Muzeum Motoryzacji w Otrębusach

Warto wspomnieć, że w Polsce również mamy kilka interesujących muzeów motoryzacyjnych. Jedno z najciekawszych znajduje się we wsi Otrębusy, w woj. mazowieckim. Wśród jego eksponatów można przede wszystkim znaleźć samochody z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Muzeum posiada także kolekcję pojazdów z czasów PRL, w której zobaczymy m.in.: pierwszy samochód produkowany w powojennej Polsce, czyli Warszawę M20-57, czy też bolid Estonia 21, który brał udział w wyścigach o "Puchar Przyjaźni i Pokoju". Na odwiedzających czeka również opancerzona limuzyna Volvo 760 GLE, którą w czasach swojej prezydentury podróżował Lech Wałęsa.

Pierwszy samochód produkowany w powojennej Polsce - Warszawa M20-57
Pierwszy samochód produkowany w powojennej Polsce - Warszawa M20-57