- Czasami przestawienie zegarka może przysporzyć niemałych kłopotów
- Najszybciej przestawia się zegarki analogowe
- W niektórych modelach trzeba użyć igły, szpilki lub wykałaczki
Zmiana czasu na letni - automatyczna zmiana godziny w samochodzie
Co prawda w wielu współczesnych modelach zegarek samochodowy przestawia się już sam. Nowoczesne systemy robią to za nas, najczęściej korzystając z radiowych zegarów. Dla przykładu, w niektórych modelach Opla czas ustawiany jest na podstawie sygnałów RDS emitowanych przez stacje radiowe. Z kolei we współczesnych Mercedesach często wykorzystywany jest do tego sygnał GPS. Jednak w większości aut jeżdżących po naszych drogach zmianę godziny w samochodzie nadal trzeba zrobić ręcznie.
Żeby zmienić czas na letni czasem trzeba przebrnąć przez rozbudowane do granic absurdu menu, w innych autach użyć szpilek albo przycisków od sterowania radiem. Zdarza się też, że zegarek samochodowy przestawia się inaczej w tym samym modelu - zmienia się to w zależności od rodzaju zamontowanego radia, czy nawigacji. Wielu kierowców po nieudanych próbach poddaje się lub jest przekonanych, że coś musiało się zepsuć. Wystarczy zajrzeć na fora miłośników różnych marek, żeby się przekonać, jak często porusza się ten temat. Dlatego postanowiliśmy przypomnieć, jak zmienić godzinę w kilku popularnych modelach.
Zmiana czasu na letni - modele samochodów i sposoby przestawiania
Audi A3 (8L) zegar cyfrowy
Aby zmienić godzinę w samochodzie przy włączonym zapłonie należy odciągnąć pokrętło umieszczone po lewej stronie zegarka samochodowego (wyświetlana godzina powinna w tym momencie migać). Następnie przestawić godzinę przekręcając pokrętło. Po kolejnym pociągnięciu ustawia się minutnik i kolejno datę (dzień, miesiąc, rok).
Audi A3 (8L) zegar analogowy
Gdy nadejdzie zmiana czasu na letni, należy odciągnąć pokrętło umieszczone po lewej stronie i przekręcić - zegarek samochodowy przestawia się wyłącznie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.
Audi A4 (B6)
Do ustawiania zegarka samochodowego służy przycisk "MODE" umieszczony w okolicy zegarów. Wciskamy go do momentu, aż wyświetlona godzina zacznie migać, a następnie ustawia się ją za pomocą "-" i "+". Po kolejnych wciśnięciach przycisku "MODE" przechodzi się do ustawienia minut i daty.
BMW serii 3 (E46)
Należy włączyć zapłon i prawym przyciskiem umieszczonym pod obrotomierzem należy kręcić w lewo (ustawianie czasu do przodu) lub w prawo (cofanie wskazań zegarka samochodowego), przytrzymanie w pozycji (lewo lub prawo) przyspiesza zmianę godziny w samochodzie. Wciskając pokrętło można zmienić na tryb 12 lub 24 godzinny.
Menu obsługuje się wciskając i przytrzymując przycisk MODE/MENU (znajduje się po prawej stronie zegara). Jedna z pozycji to ustawienie pokładowego zegarka samochodowego. Godzinę i minuty przestawia się przyciskami ze strzałką do dołu i góry. Po wszystkim wychodzi się z menu wciskając i przytrzymując ponownie przycisk MODE/MENU.
Zegarek samochodowy ustawia się przy użyciu panelu sterującego wyświetlacza systemu audio. Między różnymi poziomami menu przechodzi się za pomocą przycisków ze strzałkami. Po wejściu do menu systemu audio należy wyszukać odpowiednią opcję. Rozwiązania są funkcjonalnie zbliżone do tych, które znamy z nowoczesnych telefonów komórkowych więc nie powinno być kłopotu ze zmianą czasu na letni.
Godzinę na zegarku samochodowym przestawia się po wciśnięciu przycisku “CLOCK”. Kiedy wyświetlany czas zacznie migać, można go przestawić za pomocą przycisków, pod którymi „zapamiętuje się” stacje radiowe. Do zmiany godziny służy przycisk nr 1 (znajduje się nad nim literka H), a minuty przyciskiem nr 2. Po zakończeniu operacji należy ponownie wcisnąć “CLOCK”.
Przycisk ustawiania czasu znajduje się w widocznym miejscu na panelu systemu audio. Po przyciśnięciu go przez ok. 2 sekundy można rozpocząć zmianę godziny w samochodzie. Przycisk ze strzałką skierowaną do góry służy do ustawiania godzin, a ze strzałką do dołu - do ustawiania minut. Zatwierdzenia ustawień dokonuje się przez ponowne przyciśnięcie przycisku z symbolem zegara.
Mazda 6 II (GH)
Przy włączonym zapłonie trzeba wcisnąć i przytrzymać przycisk „CLOCK” (dolny lewy róg radia). Godzinę na zegarku samochodowym ustawia się przyciskiem H, a minuty M (lewy górny róg radia). Na koniec ponownie wciska się przycisk „CLOCK”.
Pokrętło znajduje się obok zegarka samochodowego. Aktywacja przez naciśnięcie przez 2 sekundy. Przyciśnięcie na 5 sekund - przejście między godzinami i minutami.
W tym przypadku przestawienie zegarka samochodowego i zmiana czasu na letni jest bardzo intuicyjne - przyciski do przestawiania daty i godziny znajdują się obok wyświetlacza. Za pomocą górnego przycisku wchodzimy w poszczególne ustawienia (tzn. dzień, miesiąc, rok, godzinę i minuty), a dolnym przestawiamy wyświetlane cyfry.
Peugeot 207 (wersja ze sterowaniem radioodtwarzaczem pod kołem kierownicy)
Do menu wchodzi się wciskając jednocześnie górny i dolny przycisk do ustawiania stacji radiowych/utworów, znajdujące się na dźwigience sterowania radioodtwarzaczem. Na centralnym wyświetlaczu pokarze się menu (radio, trip i konfiguracja). Opcje zmienia się za pomocą pokrętła „MEMO”, a wybiera wciskając przycisk „SRC”. Ustawienia godziny znajdują się w menu konfiguracji, w podkategorii „Display configuration”. Zaprogramowany czas na zegarku samochodowym zatwierdza się ponownie wciskając dolny i górny przycisk dźwigienki sterowania radiem.
Zegar i datę ustawia się wybierając ustawienia (ikonka trybów po prawej stronie) na dotykowym panelu wyświetlacza. Następnie należy wejść w menu „konfiguracja”, skąd bezpośrednio można przejść do opcji ustawiania czasu na zegarku samochodowym.
Zegarek samochodowy przestawia się wciskając przyciski schowane w małych otworach pod zegarem. Niezbędna będzie szpilka, albo wykałaczka.
Zegarek samochodowy ustawiany za pomocą gałki znajdującej się na tablicy przyrządów. Obrót w lewą stronę - godziny, obrót w prawą - minuty.
Klasyczne, intuicyjne rozwiązanie: dwa przyciski znajdujące się obok zegarka samochodowego (do przestawiania godzin, do ustawiania minut).
Aby zmienić czas na letni należy wcisnąć i przytrzymać przycisk, znajdujący się po prawej stronie zegarka samochodowego - godzina zacznie migać. Tym samym przyciskiem przestawia się godzinę i minuty. Po zaprogramowaniu czasu należy puścić przycisk, po kilku sekundach wskazania zostaną zapamiętane.
Klasyczny przykład tego, że nowe jest wrogiem dobrego. W przeciwieństwie do prostego rozwiązania znanego z konstrukcyjnie starszego modelu Polo, tutaj zmiana godziny w samochodzie wymaga korzystania z przycisków znajdujących się na wielofunkcyjnej kierownicy i przechodzenia między kolejnymi polami wyboru w rozbudowanym menu.
Zegar i datę ustawia się wybierając ustawienia (ikonka trybów po prawej stronie) na dotykowym panelu wyświetlacza. Następnie należy wejść w menu „konfiguracja”, skąd bezpośrednio można przejść do opcji ustawiania czasu.
Zegar i datę ustawia się wybierając ustawienia (ikonka trybów po prawej stronie) na dotykowym panelu wyświetlacza. Następnie należy wejść w menu „konfiguracja”, skąd bezpośrednio można przejść do opcji ustawiania czasu.
Należy odciągnąć pokrętło umieszczone po lewej stronie i przekręcić – zegar przestawia się wyłącznie zgodnie z ruchem wskazówek zegara.