Nazwa „Space Star” zapowiada dużą przestrzeń we wnętrzu i oryginalne rozwiązania, które powinny zaskoczyć konkurencję. Żeby sprawdzić, czy tak jest rzeczywiście, wybraliśmy się w drogę miejskim Mitsubishi w topowej wersji 1.2 Intense. Zajęcie wygodnego miejsca za kierownicą nie stanowi problemu nawet dla kierowcy mierzącego ponad 180 cm. Co ważne, siedzący za nim dorosły pasażer mieści się bez trudu, a to wcale nie jest oczywiste w samochodach segmentu B.

Zachwyca przestrzenią dla pasażerów, ale bagażnik ma mały

Kokpit jest czytelny, a jakość użytych materiałów – typowa dla aut tej klasy. Królują czarne twarde tworzywa, choć w topowej wersji niektóre elementy (koło kierownicy, dźwignię biegów) pokryto skórą. Przycisk uruchamiania silnika umieszczono nietypowo z lewej strony kierownicy, mimo to takie położenie nie utrudnia obsługi. Space Star pozytywnie zaskakuje przestrzenią dla pasażerów. Niestety, nie ma jej za to za wiele w bagażniku. 235 litrów w segmencie B to raczej skromna wartość (o 50 l więcej oferuje Toyota Yaris).

Trzy cylindry zapewniają dobrą dynamikę

Jest jednak pewna cecha, do której nie potrafią zbliżyć się konkurenci. To masa auta, wynosząca tylko 845 kg (o 120 kg mniejsza niż w poprzedniku). Lekkie nadwozie i trzycylindrowy, 80-konny silnik sprawiają, że Space Star jest dynamiczny i co ważne – oszczędny (spalanie w mieście: poniżej 6 l/100 km). Nie do końca spodobała się nam precyzja manualnej skrzyni biegów. Ciekawszą opcją wydaje się bezstopniowy „automat” CVT, który kosztuje dodatkowe 4000 zł. Zawieszenie Space Stara ma miękką charakterystykę i zapewnia dobry komfort jazdy. Auto jest niezwykle zwrotne (średnica zawracania: 9,2 m), ale układ kierowniczy nie wraca do pozycji na wprost. Nabywca dostaje dobrze wyposażone auto (seryjnie 6 airbagów i klima) w rozsądnej cenie.

Silnik-typ/cylindry/zawory benz. R3/12
Pojemność 1193
Moc. maks. 80/6000 KM/obr./min
Moment 106/4000 Nm/obr./min
Poj. bagażnika 235 l
Zbiornik paliwa 35 l
Masa własna/ładowność 845/445 kg
Przysp. 0-100 km/h (fabr.) 11,7 s
Napęd man. 5/przedni
Prędkość maks. 180 km/h
Średnie spalanie (fabr.) 4,3 l/100 km
Cena (Intense) 43 990 zł

Wyposażenie wersji Intense:

– airbagi czołowe, boczne, kurtynowe,

– system ESP,

– radio z CD

– zestaw Bluetooth,

– elektrycznie ster. szyby przednie i tylne

– światła przeciwmgielne,

– felgi aluminiowe 15 cali,

– skórzana kierownica i gałka biegów

– klimatyzacja automatyczna,

– tempomat

Plusy:

– lekkie i przestronne nadwozie,

– dynamiczny i oszczędny silnik 1.2,

– bogate wyposażenie seryjne,

– skrzynia CVT jest dostępna w atrakcyjnej cenie

Minusy:

– układ kierowniczy wymaga ciągłej korekty podczas jazdy,

– twarde plastiki we wnętrzu auta,

– hacząca skrzynia biegów,

– mały bagażnik.

Podsumowanie:

Niskie spalanie okazało się priorytetem

Mitsubishi położyło duży nacisk na ekonomiczną eksploatację Space Stara. Ma on niską masę, osłony aerodynamiczne w podwoziu, a także tylny spoiler, ograniczający zawirowania powietrza.