• W rankingu Inrix sprawdzono aglomeracje z 38 krajów świata. W zestawieniu uwzględniono także 8 polskich miast
  • Z raportu wynika, że najbardziej zakorkowanym polskim miastem w 2017 roku był Kraków. W światowym zestawieniu zajmuje 122. miejsce
  • Warszawa w światowym rankingu wyprzedza takie miasta jak Sztokholm, Mediolan czy Lyon. Stolica Polski znalazła się na 131 pozycji

Oto raport, którego szczególnie nie lubią władze samorządowe: ranking najbardziej zakorkowanych miast. W tegorocznej edycji raportu eksperci Inrix sprawdzili natężenie ruchu w 1360 miastach (w 38 krajach) na całym świecie.

W najnowszym globalnym rankingu najbardziej zakorkowanych aglomeracji świata uwzględniono 8 polskich miast. To o jedną lokalizację więcej niż w raporcie z zeszłego roku. Eksperci z Inrix dodali kolejne miasto na północy kraju: Szczecin.

Ranking polskich miast przygotowano według tych samych kryteriów co zestawienia miast z Afryki, obu Ameryk, Azji oraz Europy. Uwzględniono zatem dane o podróżach różnymi rodzajami dróg (w obrębie centrum, jak i na przedmieściach) w kilku porach dnia oraz w nocy. Pod uwagę wzięto jazdę w ciągu dni roboczych oraz w weekendy. Łączna ocena to średnia ze wszystkich uzyskanych wyników.

Inrix podobnie jak w zeszłym roku przyjął, że opóźnienie powstaje wówczas, gdy prędkość przejazdu spadnie poniżej 65 proc. swobodnego przepływu ruchu drogowego. Co ważne wzięto pod uwagę typowe średnie prędkości przejazdu, które zwykle poza godzinami szczytu bywają nieco wyższe od obowiązujących limitów.

Ranking polskich miast w 2017 roku

Miasto Średni czas spędzony w korkach w godzinach szczytu (w skali roku)
Kraków 36 godz.
Warszawa 35 godz.
Poznań 30 godz.
Szczecin 28 godz.
Wrocław 27 godz.
Gdańsk 26 godz.
Łódź 24 godz.
Katowice 17 godz.

Miejsce 8: Katowice

W światowej klasyfikacji Katowice zajmują 575 miejsce. To świetny wynik, tym bardziej że rok wcześniej miasto zajmowało 426 miejsce. Za to na 748 przebadanych miejsc w Europie Katowice są niemal w środku stawki – na 326 pozycji.

Foto: Tomasz Okurowski / Onet
Korki w Warszawie

Według raportu Inrix po Katowicach jeździ się lepiej niż w 2016 roku. Średni czas spędzony w korkach skrócił się o ponad godzinę. Tak jak do tej pory ruch w mieście zamiera w nocy. Wciąż również o największe opóźnienia najłatwiej w centrum a nie na drogach dojazdowych, dzięki pobliskiej autostradzie.

Miejsce 7: Łódź

W Europie na 192 miejscu (na 748). W światowym zestawieniu jest zaś na 310 pozycji (wśród 1360). W sumie w Łodzi średni czas spędzony w korkach to 24 godziny, czyli o kilkadziesiąt minut dłużej niż w 2016 roku.

W Łodzi wpływ na statystyki ma obecność ruchliwych autostrad i dróg ekspresowych, co oznacza, że nawet w nocy odnotowano spory ruch. Podobnie jest w weekendy oraz w okresie między godzinami szczytu. Trudno się dziwić, że natężenie ruchu jest takie samo podczas porannych godzin szczytu na drogach wylotowych jak średnia dla całego dnia w centrum.

Ranking polskich miast w 2016 roku

Miasto Średni czas spędzony w korkach w godzinach szczytu (w skali roku)
Warszawa 34,8 godz.
Kraków 33,6 godz.
Poznań 26,2 godz.
Wrocław 24,5 godz.
Łódź 23,4 godz.
Gdańsk 22,7 godz.
Katowice 18,2 godz.

Miejsce 6: Gdańsk

Gdańsk zajmuje w światowym i europejskim rankingu miejsca odpowiednio: 270 i 155. W sumie oznacza to średnią w postaci 26 godzin spędzonych w zatorach drogowych. Tyle samo czasu tracą kierowcy w Walencji czy w Pretorii.

Foto: newspix.pl
Gdańsk

Z raportu Inrix wynika, że Gdańsk zakorkował się jeszcze mocniej. Średnia czasu wydłużyła się o ponad 3 godziny. Tradycyjnie największe natężenie ruchu odnotowano w centrum miasta. Co więcej, kierowcy muszą się liczyć z podobnym obciążeniem przez cały dzień w centrum, jak i na drogach dojazdowych podczas porannych podróży do szkoły czy pracy. Ze względu na spory napływ turystów nie dziwi także sporych ruch pojazdów w trakcie weekendów.

Miejsce 5: Wrocław

W Europie na 141 miejscu. W porównaniu z miastami z innych rejonów świata Wrocław jest na 233 pozycji. Co gorsza, dla kierowców eksperci Inrix odnotowali nawet jeszcze większe korki. Średni czas spędzony w korkach wydłużył się aż o 2.5 godziny.

Wrocław

We Wrocławiu wciąż mnóstwo czasu traci się podczas jazdy w centrum. Można to tłumaczyć turystami, którzy starają się zaparkować możliwie jak najbliżej starówki. Wpływ na słabe wyniki ma jednak także duża liczba wąskich ulic jednokierunkowych i problemy z parkowaniem i pozostawieniem samochodu, z czym borykają się różne służby oraz firmy kurierskie czy poczta.

Podobnie jak w Łodzi duży wpływ na statystyki ma także sieć kluczowych dróg dookoła miasta. Stąd nawet w weekendy oraz przez cały dzień średnia natężenia ruchu dla całego obszaru jest dość wysoka.

Miejsce 4: Szczecin

W Szczecinie stracimy więcej niż dobę. Podobnie jest w Barcelonie, Edynburgu czy w Bonn. Ze średnią 28 godzin Szczecin wylądował na 125 miejscu w Europie oraz 224 na świecie.

Foto: PAP
Szczecin

Z raportu Inrix wynika, że po mieście jeździ się nie najlepiej bez względu na porę dnia. Centrum lepiej omijać nie tylko w godzinach szczytu, ale nawet pomiędzy nimi (wówczas natężenie ruchu jest jeszcze większe). W Szczecinie odnotowano także bardzo duży ruch podczas weekendów oraz w nocy. W tym ostatnim przypadku oznacza to podobne zjawisko jak we Wrocławiu czy w Łodzi. Sieć kluczowych dróg takich jak A6, S3 oraz 10 i 13 ma wpływ na statystyki.

Miejsce 3: Poznań

W Poznaniu średnia pogorszyła się o ponad 3.5 godziny i wynosi aż 30 godzin. Taką samą średnią odnotowano w wielu rosyjskich miastach, a także w Marsylii, Amsterdamie czy w Salzburgu. W tegorocznym zestawieniu Poznań zajmuje 102 miejsce w Europie oraz 190 na świecie.

Ruch w mieście, jak i na drogach w pobliżu nie zamiera nawet w nocy. Wpływ na statystyki ma bowiem przede wszystkim autostrada A2. Nie zmieniło się także natężenie ruchu w różnych porach dnia. Wciąż przez cały dzień jeździ się po centrum równie trudno, jak po drogach dojazdowych do miasta podczas porannych dojazdów do pracy czy szkoły. Co ciekawe podobnie jeździ się po drogach wylotowych z Poznania w ciągu dnia jak podczas porannych godzin szczytu w Katowicach.

Miejsce 2: Warszawa

Warszawa zmieściła się w pierwszej 100 europejskiego rankingu. W globalnym zestawieniu stolica Polski jest zaś na 131 pozycji. Średni czas spędzony w korkach w mieście nieznacznie się wydłużył (o kilkadziesiąt minut) i wynosi 35 godzin. Tyle samo odnotowano w takich amerykańskich miastach jak Detroit czy Santa Barbara w Kalifornii.

W Warszawie najmniej obciążone są drogi wylotowe poza godzinami szczytu w ciągu dnia oraz w nocy. W centrum ruch nie zamiera nie tylko w późnych godzinach wieczornych, ale także w weekendy. Na drogach w obrębie miasta jest zatem dość tłoczno niemal przez cały czas. Największych korków można się spodziewać przede wszystkim w centrum. Choć poziom zatłoczenia jest dość wysoki (21 proc.), to jednak pod tym względem Warszawa wypada korzystniej od Krakowa, w którym kierowcy mają jeszcze trudniej (24 proc.).

Miejsce 1: Kraków

Kraków awansował. W krajowym rankingu zdetronizował Warszawę. W Europie poprawił swoją pozycję aż o 10 miejsc (64 zamiast 74). W globalnym zestawieniu wspiął się zaś o 5 miejsc (122 zamiast 127). Kraków wg Inrix to obecnie najbardziej zakorkowane miasto w Polsce wśród przebadanych.

Foto: newspix.pl
Kraków

W Krakowie średni czas spędzony w korkach wynosi aż 36 godzin. Największy ruch dalej ma miejsce w granicach miasta (co stwierdzono także w zeszłorocznym raporcie). Spore zatłoczenie jest w weekendy (nie powinno to szczególnie dziwić ze względu na dużą popularność wśród turystów) oraz późnym wieczorem. W Krakowie podobnie jak m.in. we Wrocławiu jest bardzo tłoczno w centrum podczas godzin szczytu.

Tak w jak w innych dużych polskich miastach, także w Krakowie spory wpływ na statystyki ma lokalizacja ważnych szlaków komunikacyjnych. Spory ruch na A4 oraz m.in. w kierunku gór nie pozostają bez wpływu na wynik. Według statystyk Inrix spory ruch jest na drogach poza miastem nie tylko w trakcie jazdy do pracy czy popołudniowych powrotów do domów.